Zgłoś się do Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium”

0
294
Fot: krzysztofwinciorek.com

W tym roku Pociąg do Miasta zatrzyma się na stacji „Sanatorium”. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do ósmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium”, która odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia 2022 roku w Gdyni.

Dlaczego „sanatorium”? Organizatorzy wierzą, że właśnie teatr może być kulturalną kuracją i wytchnieniem po trudnych i ciężkich chwilach. Szukają teatralnych odpowiedników pobytu w uzdrowisku i namawiają twórców do eksplorowania tego tematu. Zachęcają do przesyłania propozycji, które powstały w wyniku poluzowania cugli wyobraźni – mogą to być więc prezentacje inspirowane czystą, dziecięcą ciekawością świata, rozbuchane i pełne przygód podróże do wyśnionych światów lub autorskie próby rozszyfrowania magii teatru. Organizatorzy czekają również na propozycje, które wskazują nowatorskie i odważne pomysły na codzienność, szukają recept na postpandemiczną rekonwalescencję, intrygują przenikliwymi komentarzami do rzeczywistości. A może ostatni czas pokazał nam społeczne problemy, które także wymagają uzdrowienia?

Do wysyłania zgłoszeń zaproszone są teatry offowe, stowarzyszenia teatralne i fundacje artystyczne z terenu całej Polski oraz twórców pozarepertuarowych projektów teatrów instytucjonalnych. Poszukiwane są autorskie pomysły, alternatywne w stosunku do popularnych trendów rozwiązań i odwagi w poszukiwaniu wciąż nowych form ekspresji.

Podobnie jak w ubiegłych latach, festiwalowe spektakle zaprezentowane będą plenerowo w intrygujących miejscach Gdyni – w jej dalszych dzielnicach i wciąż mało znanym Śródmieściu. Udział w Festiwalu stanie się więc unikalną podróżą po mieści szlakiem teatralnych prezentacji, a organizując spektakle w nieteatralnych i fascynujących przestrzeniach miejskich, będziemy korespondować z ich formą i treścią, szukać nowych kontekstów i pobudzać wartościowe dyskusje o sztuce.

Zapraszamy do poszukiwań artystycznych, wspólnego przeżywania teatru i długich, inspirujących dyskusji. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca 2022 roku. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj: https://bit.ly/pociag2022

Wszystkie informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod linkiem:

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA 2022 – STACJA SANATORIUM” KONKURS DLA TEATRÓW I TWÓRCÓW OFFOWYCH

Oprac. Martyna Rodzik