X Weekend Architektury 🗓

0
743

27-30 sierpnia 2020 zapraszamy na Weekend Architektury w Gdyni.

Już od pierwszej swojej edycji jest to wydarzeniem otwartym dla wszystkich osób zainteresowanych architekturą współczesną oraz problematyką rozwoju miast. Wydarzenie z roku na rok pozyskuje nowych uczestników, a także stwarza możliwość kreatywnego włączenia się do formuły („open source”) grupom twórców, młodych projektantów, a także doświadczonych architektów. Coraz ważniejszym punktem wydarzenia stają się panele dyskusyjne oraz warsztaty tematyczne.

Osią narracji tegorocznego festiwalu jest hasło „antycypacja”, w tym wskazanie na rolę, potrzebę przewidywania i coraz szybszego dostosowywania się do oczekiwań społecznych. Istnieje wyczuwalna potrzeba inicjowania dyskusji o tym, w jaki sposób architekci i urbaniści mają zamiar odpowiedzieć na czekające nas wyzwania globalne.Jednym z najbardziej nurtujących nas problemów jest dotkliwy deficyt mieszkań w centrach miast, skutkujący m.in. wykluczeniem społecznym i kulturalnym.

Kolejnym wyzwaniem są kwestie proekologiczne (w tym redukcji emisji CO2 oraz oszczędności energetycznej), a także potrzeba projektowania „z wizją”, uwzględniając m.in. coraz bardziej realne zagrożenia wynikające z globalnego ocieplenia. W tym roku pojawił się kolejny istotny czynnik – „odporność” na pandemie. Trudno bezrefleksyjnie, spontanicznie, bez przygotowanych wcześniej scenariuszy działań, wkraczać w kolejne dekady nowego millenium.

Na atrakcje obowiązują zapisy. Zbiorcza informacja wraz ze szczegółami tutaj:

https://app.evenea.pl/organizator/agencja-rozwoju-gdyni-sp-z-oo-281744?fbclid=IwAR1wot4WxwOOFlX9AaKK6W9ajF0hI5Vi2_o9ZIoIgm3OtOrOeG1BNm_xSMo

oraz www.weekendarchitektury.pl

Oprac. Marta Kuniecka

od do
Scheduled Featured miasto