Wojewódzki Konkurs Historyczny dla liceów

0
975

9 marca w WASiB odbył się Konkurs Historyczny, w którym udział wzięła młodzież z liceów z całego województwa. Wydarzenie zostało uświetnione inscenizacjami uczniów klas prawniczych II LO w Gdyni. Pierwsza grupa, uczniowie klasy I B:

Julia Pajkert, Ola Komorowska – osoby czytające
Maria Cylkowska – matka Pawła
Michał Franków – ksiądz
Karolina Kluczkowska – Paweł
Teresa Kunicka – ofiara
Julia Daniela Jankowska – policjant
Julia Huczuk, Paulina Ziobrowska – ławnicy

Julia Sara Jankowska – sędzia
Weronika Bożek – obrońca Pawła
Szymon Sobiecki – obrońca Boga
zaprezentowali skrót prawdziwej rozprawy sądowej, która odbyła się w roku 2007 w Rumunii.

“Bóg na ławie oskarżonych”

Sąd w Rumunii odrzucił pozew 40- letniego więźnia przeciwko … Bogu za niedotrzymanie umowy – podała prasa rumuńska.

Mircea Pavel, odsiadujący w więzieniu karę 20 lat pozbawienia wolności za morderstwo, oskarżył Boga o “zdradę, złamanie zaufania i korupcję”. Twierdzi, że podczas chrztu zawarł z Bogiem umowę, na podstawie której “oskarżony” miał chronić go przed złem.

Sąd odrzucił oskarżenie Pavla przeciw “Bogu, zamieszkałemu w Niebie i reprezentowanemu w Rumunii przez Kościół Prawosławny”. W uzasadnieniu stwierdził, że Bóg nie jest “osobą prawną” i “nie ma adresu zameldowania”.

Drugą inscenizacją była próba mediacji pomiędzy Adamem Mickiewiczem, granym przez Bartosza Dołotko i Juliuszem Słowackim, w tej roli wystąpił Maciej Pleskot. W role prawniczek poetów wcieliły się Agata Nasiadka oraz Marta Galewska, narratorem zaś była Nina Biedunkiewicz. Inscenizacja pokazała, że warto korzystać z mediacji zanim dojdzie do eskalacji konfliktu.

Oprac. Anna Ćwiklińska-Rutka