Wodorowy autobus

0
263

Najpierw – pokaz i próbny przejazd wodorobusa ulicami Gdyni, teraz – pora na przyjrzenie się danym i dyskusję o tym, jak można wykorzystać nowoczesny napęd na co dzień.

W Gdyni trwa konferencja związana z projektem „Central and Eastern Europe on the Road to Hydrogen”. W planie m.in. dokładne przyjrzenie się możliwościom finansowania nowych pojazdów, efektom ich wykorzystania w miastach czy opcjom wdrażania paliw wodorowych w komunikacji publicznej.

Przyglądamy się wodorowi i możliwości wykorzystania go w komunikacji miejskiej – trwa kilkudniowa wizyta w Gdyni przedstawicieli organizacji i firm skupionych wokół technologii wodorowych. Mieszkańcy Śródmieścia mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć autobus napędzany wodorem na ulicach, młodzież ze szkół zobaczy pojazd z bliska w trakcie specjalnej objazdówki, a samorząd przygląda się konkretnym informacjom i podsumowaniom na temat tego, jak „paliwo przyszłości” sprawdza się w praktyce.

Napędzany H2 autobus Caetano zaprezentował się uczestnikom projektu „Central and Eastern Europe on the Road to Hydrogen”. Tutaj, razem z nim, przyjechała też pokazowa stacja tankowania jednego z partnerów – na pierwszy rzut oka nie różniąca się wiele od klasycznego dystrybutora paliwa. Obecna technologia pozwala na pokonanie autobusem na jednym baku nawet 400 kilometrów.

Europa już sprawdziła

I choć z perspektywy polskich samorządów, także gdyńskiego, który dawał pole do dyskusji o powszechnym użyciu wodoru jeszcze kilka lat temu ten rodzaj paliwa to ciągle jeszcze przyszłość, to sporo do powiedzenia na ten temat mają tuż europejskie miasta.

Jak przytoczył w jednym z pierwszych wystąpień w Gdyni Aivars Stavrikov z Hydrogene Europe, do tej pory zrealizowano już kilka projektów, które przyniosły zagranicznym samorządom dofinansowania na technologie wodorowe: CHIC, High V.Lo-City, HyTransit, 3Emotion, JIVE czy JIVE 2. Łącznie mowa już o setkach wodorobusów, które z powodzeniem wprowadzono do użytku w miastach Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Holandii, Francji, Belgii czy Danii. Właśnie z jednym z wymienionych projektów europejskich, JIVE 2 wiąże się wydarzenie goszczące w Gdyni – organizacje i firmy skupiające się na napędach wodorowych prezentują gotowe rozwiązania w Europie Środkowo-Wschodniej: Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. To perspektywa, która – choć wciąż kosztowna i np. ograniczona infrastrukturalnie (utrudniony dostęp do paliwa) – wydaje się zupełnie realna w przeciągu kolejnych kilkunastu lat.

Uczestnicy konferencji przyjrzeli się też efektom – organizatorzy zaprezentowali opracowane dane, które udało się pozyskać w ramach projektu realizowanego przez Hydrogen Europe i Clean Hydrogen Partnership. Pod lupę wzięto informacje dotyczące eksploatacji aż 152 autobusów wodorowych, które kursowały w 14 europejskich miastach.

Samorządy: przyszłość to zeroemisyjna flota

Jednymi z tych, którzy w najbliższej przyszłości mogą mieć największy wpływ na rozwój wodoru w komunikacji miejskiej są oczywiście jej organizatorzy, czyli samorządy. Dziś, w Polsce, w dobie problemów finansowych miast i gmin wizja zakupu kosztownych pojazdów na wodór wydaje się stopniowo oddalać, ale na horyzoncie wciąż widać dążenia do kompletnie zeroemisyjnej floty pojazdów i nowe sposoby finansowania.

Czy polskie samorządy już dziś powinny (i mogą) planować wprowadzenie wodorowych autobusów na swoje ulice? Czy wystarczy nam elektromobilność, a jeśli nie – jakie koszta może potencjalnie wygenerować „paliwo przyszłości”, jak regularnie nazywamy wodór? Nad tymi kwestiami postarali się pochylić reprezentanci miast, którzy na koniec konferencji wzięli udział w tematycznej debacie: Gdyni, Łodzi i Białegostoku.

Dzisiaj na planowanych 900 pojazdów, które są w trakcie zakupu przez samorządy w Polsce, 55% z nich to pojazdy elektryczne i 7% to autobusy wodorowe. Odpowiadając, jak się nastawiają samorządy: w 2028 roku będzie to flota 1200 pojazdów w trakcie zakupu, z czego już 17% to będą pojazdy wodorowe, zatem samorządy, i również Łódź, która jest w trakcie przygotowania, nastawiają się na to, że będą zmieniały flotę na nisko- i zeroemisyjną – mówił Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Współorganizatorami wydarzenia są Hydrogen Europe, Clean Hydrogene Partnership, Caetano, Messer Groupe i Nexus.

Oprac. Marek Lutowski