Woda zdrowia doda

0
256

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni ma nową bazę.

Otwarte dziś w Rumi nowoczesne obiekty połączyły odległe dotąd laboratoria wody i ścieków. Znajdują się tam również nowe pracownie, które nie mogły działać w poprzednich lokalizacjach. W otwarciu wzięli udział: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz samorządowcy z innych gmin, które są udziałowcami PEWIK-u.

Nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej 2356 m² został zaprojektowany przez gdyńską pracownię Arch-Deco Architecture z zachowaniem szczególnych wymagań technologicznych dla laboratoriów. Pracownie laboratorium wyposażone zostały w nowoczesne instalacje oraz urządzenia pozwalające prowadzić nadzór nad przeprowadzanymi badaniami we właściwych warunkach temperaturowych i wilgotności oraz czystości pomieszczeń. To właśnie dla funkcjonowania laboratorium ma szczególne znaczenie nowa baza.

Na powierzchni około 1000 m2 powstały: Pracownia fizykochemii wody, Pracownia fizykochemii ścieków, Pracownia mikrobiologii, Pracownia sensoryki, Pracownia biologii, Pracownia spektrometrii i Pracownia chromatografii.

Nowy obiekt połączył w jednej lokalizacji laboratoria wody i ścieków, które do października 2021 roku znajdowały się w dwóch odległych od siebie miejscach – w Gdyni i w oczyszczalni ścieków w Dębogórzu. Wspólna lokalizacja to lepsza organizacja pracy, optymalne wykorzystanie wyposażenia oraz skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań, co stanowi niezwykle ważny aspekt pracy każdego laboratorium. Dbając o jakość wody i ochronę środowiska, PEWIK wykonuje rocznie badania 2331 próbek wody i 2919 próbek ścieków, osadów ściekowych i popiołów. Dzięki inwestycji znacząco poprawiły się także warunki pracy ponad dwudziestoosobowego zespołu pracowników laboratorium.

Oprócz Działu Laboratorium Wody i Ścieków znalazły się tu także pomieszczenia biurowe, socjalne i warsztatowe oraz baza sprzętu używanego przez służby eksploatacyjne – Dział Sprzętu Technicznego, a także część służb Wydziału Sieci Wodociągowej i Wydziału Sieci Kanalizacyjnej. Nowy obiekt ma potencjał by stać się siedzibą jednego z tych dwóch działów.

W symbolicznym otwarciu obiektu, bo laboratorium pracuje już od lutego, wzięli udział samorządowcy gmin – udziałowców PEWIK, który dostarcza wodę dla Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa oraz gminy wiejskiej Wejherowa.

Fot. gdynia.pl

Oprac. Martyna Rodzik