Witomino – tak powstaje Przystań

1
453

Prawie pięć miesięcy temu – 18 maja – wmurowany został kamień węgielny na budowie Przystani Widna 2A. Dziś prace są na tyle zaawansowane, że trwają przygotowania do uroczystości zawieszenia wiechy.

Powstająca w samym centrum Witomina, u zbiegu ulic. Rolniczej i Chwarznieńskiej, Przystań Widna 2A łączy dwa realizowane przez gdyński samorząd programy: Gdynia OdNowa, czyli rewitalizację (tu: zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja) oraz Przystań, ogólnogdyńską sieć miejsc sąsiedzkiej aktywności, dostępu do oferty miejskich instytucji czy usług społecznych blisko miejsca zamieszkania. Placówka przy ul. Widnej 2A będzie trzecią działającą na obszarach rewitalizacji.

Prace na dwóch budynkach tworzących Przystań są już zaawansowane. W budynku Domu Sąsiedzkiego trwają roboty murowe, rozpoczęto prace branży elektrycznej; w budynku Biblioteki Gdynia prowadzone są prace przy ścianach nadziemia i szybie windy oraz szalowanie stropu nad piętrem. Na terenie zewnętrznym powstają sieci teletechniczne oraz przyłącze ciepłownicze.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji

Bryły obu budynków Przystani Widna 2A są już dobrze widoczne, a stan zaawansowania prac pozwala nam przygotowywać się do zawieszenia wiechy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Do odwiedzin Domu Sąsiedzkiego i Biblioteki Gdynia zaprosimy Państwa w przyszłym roku, ale już dziś zachęcam do dołączenia do facebookowej grupy Przystań Widna 2A. Możliwość spotkań i aktywności już teraz budzi ogromne zainteresowanie. Osoby należące do ponad 300-osobowej już grupy dzielą się pomysłami na to, jakie zajęcia mogłyby się odbywać w Domu Sąsiedzkim i proponują te, które sami mogliby prowadzić. Bardzo mnie to cieszy.

Projekt Przystani Widna 2A powstał na podstawie pracy, która zwyciężyła w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Główną nagrodę sąd konkursowy przyznał projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio.

Tworzące Przystań budynki Domu Sąsiedzkiego oraz filii Biblioteki Gdynia będę spójną całością – z jasną elewacją osłoniętą od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną, oraz dużymi oknami. Ich łączna powierzchnia użytkowa to blisko 900 m kw. Na mieszkańców będą tam czekać m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań, sale do ćwiczeń oraz bogaty księgozbiór Biblioteki Gdynia. Między budynkami pojawi się dużo zieleni. Będą miejsca do siedzenia wraz z dodatkową małą architekturą oraz tryskacze posadzkowe.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Oprac. Mateusz Kalinowski

1 KOMENTARZ

  1. Deweloperzy rządzą w Gdyni, byle szerszy trawnik a już jest zagrożenie na zabudowę przestrzeni publicznej np. Biedronka na ul. Rolniczej. Gdy tereny się skończą Szczurek splajtuje, bo synekury w zarządach spółek komunalnych wynagradzane dziesiątkami tysięcy miesięcznie. Już są płacone z kredytów bankowych

Comments are closed.