Witomino: przebudowa dawnego komisariatu

0
296

W budynku przy ul. Chwarznieńskiej na Witominie przez wiele lat mieścił się komisariat policji.

Jednak w lutym 2020 roku funkcjonariuszy przeniesiono do nowego miejsca. Od tego czasu budynek przy Chwarznieńskiej stoi pusty. Niedługo się to zmieni. Będzie on pełnić funkcje publiczne. Powstanie tam siedziba Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Forma zaprojektowania pozwala też na wykorzystywanie tej przestrzeni na potrzeby różnych celów publicznych, jak np. pełnienie dyżurów przez Straż Miejską.

Witomino jest poddawane wielu działaniom – zarówno w obszarze społecznym, jak i inwestycyjnym. Jest to efekt m.in. prowadzonej rewitalizacji, dzięki której budowane są obiekty sportowe i tworzone nowe przestrzenie. Prawdziwym sercem dzielnicy stanie się mocno zaawansowana w budowie Przystań Widna 2A wraz z biblioteką, której lokalizacja jest nieprzypadkowa – u zbiegu skrzyżowania ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej. Po sąsiedzku niebawem rozpocznie się przebudowa dawnego komisariatu policji, który stanie się siedzibą Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Policjanci z Witomina zostali przeniesieni do nowego komisariatu przy ul. Leona Staniszewskiego 1A, o czym pisaliśmy w lutym 2020 roku.

W ramach prowadzonego postępowania poszukiwany jest wykonawca, którego zadaniem będzie całkowita przebudowa przestrzeni i dostosowanie jej do wymagań codziennego wykonywania zadań samorządowych. Wymienione zostaną instalacje, na nowo zaprojektowane zostaną przestrzenie do pracy.

Zmiany na Witomine są w kluczowym momencie – zakończyliśmy szereg działań, jak budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 35, przebudowaliśmy ulicę Hodowlaną ze zbiornikiem retencyjnym, czy też powstała pętla autobusowa dla nowoczesnych elektrobusów. Jednak to stworzenie przestrzeni dla mieszkańców i przeniesienie szeregu funkcji do gdyńskich dzielnic jest działaniem oczekiwanym i wdrażanym. Nowa biblioteka, przystań dzielnicowa i kolejne usługi zlokalizowane w ramach działania Gdyńskiego Centrum Zdrowia pozwolą zapewnić wiele atrakcji dla mieszkańców – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni dla portalu gdynia.pl.

Gdyński samorząd na bieżąco analizuje sytuację na rynku wykonawczym. Obecnie można odczuć stabilizację i gotowość wykonawców do podejmowania nowych zadań. Przebudowa przestrzeni, jako działanie wewnątrz budynku będzie mogło trwać niezależnie od warunków pogodowych, więc można się spodziewać zakończenia prac w 2023 roku, przy rozstrzygnięciu postępowania w 1. terminie. Działanie jest realizowane przez Wydział Budynków Urzędu Miasta Gdyni.

Oprac. Mateusz Kalinowski