Wielkie Święto ulicy Chylońskiej

0
388

Zabytkowe pojazdy osobowe, wojskowe i strażackie, motocykle, orkiestra i rzeka mieszkańców miasta. Tak przebiegało święto ulicy Chylońskiej!

Coroczne święto to przede wszystkim kolorowy przemarsz, dużo dobrej energii. Rozpoczęła się o godzie 14.00 na placu Dworcowym i zakończyła się na boisku za Przystanią Chylońską 237. W wielobarwnym pochodzie oprócz mieszkańców Gdyni uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta, Rad Dzielnic a także właściciele zabytkowych pojazdów i nowoczesnych motocykli.

Po przemarszu rozpoczęła się wspólna zabawa podczas festynu, która trwała do godz. 21.00. W programie była transmisja spotkania piłkarskiego Mistrzostw Europy Polska – Holandia, muzyka na żywo w wykonaniu zespołu “Plus” oraz Cisowa Sunday Party, podczas którego muzykę zapewnił DJ Mitch z gdyńskiego klubu Nowy Harem oraz 0six0seven. Organizatorzy przygotowali również m.in. strefę warsztatową, dmuchańce dla dzieci czy różne konkursy oraz zabawy z udziałem animatora. Ogromną atrakcją była piana party oraz strefa gastronomiczna.

Przemarsz z okazji Święta Ulicy Chylońskiej odbywa się od 20 lat i został zainicjowany przez ówczesna Radę Dzielnicy Chylonia. W początkowych latach przemarsz ruszał spod Szkoły Podstawowej nr 31 w Cisowej w stronę Chyloni gdzie uczestnicy gromadzili się na zakończenie w Parku Kilońskim. – tłumaczył Kordian Kulaszewicz, prezes Zarządu Fundacji „Adaptacja”, organizator wydarzenia.

Warto wiedzieć, ze obecna ulica Chylońska, wtedy jeszcze z inną nazwą, istnieje w tym przebiegu od średniowiecza. Droga ta, mijając Chylonię i Cisową, kierowała dalej do Wejherowa, Pucka i Helu. Od stuleci jest zatem ważnym traktem komunikacyjnym oraz handlowym. Przy niej powstawały karczmy, sklepy, szkoły czy inne budynki użyteczności publicznej.

Organizację parady sfinansowała Rada Dzielnicy Cisowa. Sam festyn jest zwycięskim projektem Budżetu Obywatelskiego. Nasz portal był patronem medialnym wydarzenia.

Oprac. Paweł Musiał