Wielkanocne wsparcie

0
1142

Święta wielkanocne za pasem, niestety nie każdy jest w stanie je zorganizować. Aby pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, ruszają okolicznościowe akcje.

 

To przede wszystkim paczki żywnościowe, które trafią do osób samotnych oraz w trudnej sytuacji materialnej i zastąpią śniadanie w kościele oo. Franciszkanów. Trwają też zbiórki żywności, a gdynianie potrzebujący doraźnej pomocy mogą udać się do sklepów społecznych.

Potrzebujący zawsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie przed świętami, tak aby przeżyć je godnie – to już w zasadzie gdyńska tradycja. Co roku miasto organizowało wspólne śniadanie przy wielkim stole w gdyńskim kościele oo. Franciszkanów. Tym razem go zabraknie, ale to nie oznacza, że osoby w potrzebie zostaną bez pomocy. Ze względu na pandemiczne obostrzenia świętowanie zmienia formę.

Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji

Wielkanoc to przede wszystkim czas radości. I choć sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pozwala nam na zorganizowanie tradycyjnego śniadania wielkanocnego w kościele oo. Franciszkanów, to chcemy nieść gdynianom nadzieję i wsparcie. Dlatego Centrum Aktywności Seniora przygotowuje 500 świątecznych paczek, które zostaną rozwiezione po domach osób potrzebujących przez pracowników CAS i MOPS. Niech te święta, choć w pandemicznych czasach, będą spokojne i pełne miłości – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wielkanocne paczki trafią przede wszystkim do osób potrzebujących pomocy, starszych i samotnych oraz rodzin w trudnej sytuacji materialnej. W środku znajdzie się żywność, a dokładnie potrawy i składniki, które kojarzą się ze świętami wielkanocnymi. Wśród nich m.in. tradycyjny żurek, przetwory rybne i mięsne, a także słodycze.

Bank Żywności w Trójmieście prowadzi Wielkanocną Zbiórkę Żywności pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”, która ze względu na pandemię została podzielona na wersję tradycyjną i online. Na stronie internetowej zbiorkazywnosci.pl można przekazać symboliczną darowiznę, za którą kupimy żywność, a ta trafi do naszych podopiecznych, do sklepów społecznych, naszego magazynu czy do paczek dla osób, które potrzebują pomocy. Do niedzieli trwa też jeszcze stacjonarna zbiórka żywności. Listę sklepów, które biorą w niej udział, można znaleźć na tej samej stronie, można też wyszukać sklep najbliżej siebie. Zbieramy oczywiście rzeczy, które mają długie terminy ważności i przede wszystkim takie, które można długo przechowywać. To, co zazwyczaj jest w domowej spiżarni, czyli mąka, makarony, konserwy, różnego rodzaju przetwory, ale też słodycze, kawa czy herbata. Bardzo docenimy też dodatki wielkanocne, jak żurek czy majonez.

W przypadku Gdyni jeszcze w sobotę i niedzielę (27 i 28 marca) można wrzucić zakupione z myślą o zbiórce produkty do koszy znajdujących się w trzech marketach Lidl (ul. Chylońska 110B, Chwarznieńska 129 i Morska 116), trzech sklepach sieci Biedronka (ul. Chylońska 251, Bema 22/24 i Chylońska 42A) oraz w sklepie Aldek (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3-11). Zbiórka w formie online trwa natomiast do 3 kwietnia, czyli Wielkiej Soboty.

Zebrane produkty będą na bieżąco dystrybuowane do potrzebujących – tak, by mogli oni spędzić święta w spokojnej i domowej atmosferze, bez martwienia się o podstawowe rzeczy. Warto dorzucić cegiełkę do świątecznej pomocy, bo, jak zaznacza Bank Żywności w Trójmieście, sytuacja związana z pandemią sprawiła, że przez ostatnie miesiące – z prośbą o wsparcie – do organizacji zgłaszają się kolejne osoby, które nie mogą znaleźć pracy lub mają niższe zarobki.

Potrzebujesz doraźnej pomocy? Nie korzystasz do tej pory z miejskiego wsparcia i nie kwalifikujesz się do zinstytucjonalizowanej pomocy, ale okoliczności sprawiły, że będzie Ci trudno zorganizować tradycyjne święta? Możesz sięgnąć po wsparcie oferowane przez gdyńskie sklepy społeczne, gdzie czeka żywność dla osób w potrzebie – także tych, które np. borykają się z chwilowym kryzysem czy brakiem pracy.

W okresie przedświątecznym sklepy społeczne będą działać jak zawsze. Dwie gdyńskie placówki tego typu – przy ul. Lotników 86 i przy ul. Maciejewicza 11 – są czynne dwa dni w tygodniu. Ze wsparcia w tej formie mogą korzystać nie tylko mieszkańcy Gdyni zmagający się z trudnościami życiowymi, ale i obcokrajowcy. W ten sposób można łatwo zebrać podstawowe produkty, które pozwolą przygotować kilka tradycyjnych potraw na wielkanocne śniadanie.

Każdy może też pomóc w uzupełnianiu półek w społecznych sklepach. Choć w tym wypadku żywność musi spełniać określone wymogi. Nie mogą być to np. domowe przetwory, lecz jedynie produkty zakupione w sklepach, z etykietą i terminem ważności, zgodne z regułami sanepidu. Produkty należy przynosić do sklepów społecznych w godzinach ich otwarcia.

Warto pamiętać także o funkcjonującej przy kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana lodówce społecznej, do której mieszkańcy już od kilku miesięcy wkładają żywność przeznaczoną dla potrzebujących.

Lodówka jest ogólnodostępna i znajduje się na świeżym powietrzu, przy wejściu do dawnego dolnego kościoła przy ul. Ujejskiego. Można z niej korzystać w dowolnym momencie – zarówno chcąc podzielić się zakupionym jedzeniem, jak i korzystając z pozostawionej w niej żywności.

Oprac. Amelia Bielska