Widna Przystań

0
702

W samym sercu Witomina pod koniec 2022 roku powstanie nowa Przystań sąsiedzka.

 

Mieszkańcy dzielnicy będą mieli do dyspozycji wielofunkcyjną salę sąsiedzką, kuchnię przeznaczoną na warsztaty kulinarne i sale do ćwiczeń. Z kolei na terenie między budynkami Przystani pojawi się dużo zieleni; będą miejsca do siedzenia wraz z dodatkową małą architekturą oraz tryskacze posadzkowe – bardzo podobne do tych, które są atrakcją placu Kaszubskiego. Powstaną dwa dwukondygnacyjne budynki, wyróżniać je będą jasne elewacje osłonione od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną oraz duże okna. Łączna powierzchnia użytkowa obu budynków to blisko 900 m kw. W ich przestrzeniach, poza bogatym zbiorem bibliotecznym, na mieszkańców będą czekać m.in. sale warsztatowe, spotkań oraz do ćwiczeń.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, podpisał umowę na budowę centrum sąsiedzkiego z biblioteką przy ul. Widnej, przy skrzyżowaniu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej. Budowa Przystani Widna 2A kosztować będzie 7 245 000 zł. Wyłonionym w przetargu wykonawcą (wpłynęło osiem ofert) jest BUDREM-RYBAK sp. z o. o. sp. k. z Luzina. Prace mają potrwać 14 miesięcy.

Projekt budynków powstał na podstawie pracy, która zwyciężyła w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Nadesłano na niego aż 23 zgłoszenia – główną nagrodę sąd konkursowy przyznał projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio.

Zachodnia część Witomina, to jeden z sześciu obszarów objętych działaniami rewitalizacyjnymi. Podczas konsultacji założeń Gminnego Programu Rewitalizacji mieszkańcy podkreślali, że obok poprawy jakości infrastruktury chcą w dzielnicy także miejsca spotkań dla osób w każdym wieku.

Przystań Widna 2A to kolejna w sieci gdyńskich placówek – i trzecia na obszarach rewitalizacji, obok Przystani Opata Hackiego 33 na Chyloni (rejon ulic Zamenhofa – Opata Hackiego) oraz Śmidowicza 49 na Oksywiu (największa). Kolejne działają w Wielkim Kacku (Lipowa 15) oraz na Cisowej (Chylońska 237, w przebudowie). Trwa też budowa Przystani przy ul. Łowickiej w Małym Kacku oraz ul. Chabrowej na Pustkach Cisowskich.

Przystanie to miejsca łączące wiele funkcji – w zależności od lokalizacji i potrzeb mieszkańców znajdują się w nich kluby seniora, mediateki / biblioteki, dzielnicowe ośrodki pomocy społecznej, placówki wsparcia dziennego, punkty obsługi mieszkańca, siedziby rad dzielnic, funkcje zdrowotne, sportowo-rekreacyjne, edukacyjne, a w każdej, bez względu na lokalizacje – przestrzenie sąsiedzkie.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Oprac. Paweł Musiał