Węzeł Chylonia gotowy. Prawie.

0
969

Jedna z najważniejszych komunikacyjnych inwestycji ostatnich lat oddana do użytku.

Mieszkańcy m.in. Chyloni, Cisowej czy Pustek Cisowskich i Demptowa teraz będą mogli w łatwiejszy sposób korzystać ze zrównoważonego transportu, zamieniając samochód na autobus lub pociąg bądź przemieszczając się do punktu przesiadkowego na rowerze. Ułatwi to węzeł Chylonia, czyli warta ponad 88 milionów złotych miejska inwestycja, którą właśnie oddano do użytku.

To jeden z największych projektów infrastrukturalnych realizowanych w tej części Gdyni. Przypomnijmy, że w ramach prac przy dworcu kolejowym w Gdyni Chyloni kompleksowej przebudowy doczekał się cały plac przed budynkiem, który był naturalnym miejscem przesiadek gdynian w codziennych podróżach. Przygotowano wspomniany nowoczesny, podziemny parking na 140 samochodów, który po dopięciu niezbędnych formalności zacznie funkcjonować już w najbliższych tygodniach. Bezpośrednio z parkingu będzie można pod ziemią przejść na kolejowe perony.

Na powierzchni przebudowano natomiast nawierzchnię placu, gdzie powstały nie tylko miejsca dla autobusów, trolejbusów czy taksówek, ale także miejsca krótkiego postoju, nowe ciągi piesze, winda, która ułatwi osobom z niepełnosprawnością przejście m.in. na przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej lub osiedle Meksyk, nowe drogi rowerowe czy system informacji pasażerskiej. Zmiany mają zachęcić mieszkańców do częstszego łączenia różnych form transportu i korzystania z komunikacji zbiorowej.

W pobliżu już wcześniej zakończył się też gruntowny remont przystanku SKM Gdynia Chylonia, natomiast w „sąsiedztwie” toczą się wciąż prace, które dopełnią cykl inwestycji w tej części Gdyni – to kompleksowa rewitalizacja osiedla Meksyk. To sprawi, że mieszkańcy Chyloni będą mogli korzystać z zupełnie nowej, przystosowanej do ich potrzeb przestrzeni miejskiej rozciągającej się po obu stronach torów.

Jak nowy węzeł Chylonia prezentuje się w liczbach? Zgodnie z założeniami całego projektu, którego realizacja rozpoczęła się jeszcze jesienią 2019 roku na miejscu powstało łącznie ponad 5700 metrów kwadratowych nowych chodników, ponad 800 metrów kwadratowych dróg dla rowerów i ponad 1000 metrów kwadratowych nowej nawierzchni. Teren węzła integracyjnego oświetla za zewnątrz 46 nowoczesnych lamp LED, a na parkingu podziemnym – 170 lamp. Całości dopełnia zieleń, czyli ponad 2400 nowych drzew i krzewów i 1200 metrów kwadratowych trawników.

Przypomnijmy, że za realizację inwestycji odpowiadało wybrane w drodze przetargu konsorcjum spółek Roverpol sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Rover Infraestructuras SA z siedzibą w hiszpańskiej Walencji.

Projekt pod nazwą „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia” był współfinansowany z unijnych środków pochodzących z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Ogólna wartość projektu to 88 414 081 PLN. Wydatki kwalifikowane w projekcie wynosiły 53 651 240 PLN, natomiast dofinansowanie ze środków UE – 40 238 430 PLN.

Oprac. Paweł Musiał