W najbliższy piątek i sobotę historie z Meksyku na scenie!

0
841

Zaprasza na bezpłatne pokazy TEATRU FORUM oraz wydarzenia teatralnego pt. ZAPOMNIANA DZIELNICA w ramach projektu GDYNIA – ReAktywacja w najbliższy piątek i sobotę historie z Meksyku na scenie!

W przedstawieniach opartych o zebrane opowieści od mieszkańców dzielnicy dowiecie się za co kochamy Meksyk!

Piątek 7 lipca godzina 18:00 TEATR FORUM
Spektakl opowiada historię Mariusza – społecznika, którego misją jest działanie na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców osiedla Meksyk. Niestety często spotyka się z oporem ze strony urzędników, sąsiadów a nawet rodziny, w końcu “normalny człowiek nie miałby czasu na wolontariat, aktywista to dziwak”. Staniemy się po trosze śledczymi, aktywistami, reporterami wchodzącymi w samo jądro społecznego żywiołu – nieprzewidywalnego, niemożliwego do wyreżyserowania i dlatego pociągającego!

Pokaz odbędzię się 7 lipca o godz. 18:00 w pomieszczeniach Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Gdyni Chyloni, przy ul. Hutniczej 30. Wstęp wolny.

Sobota 8 lipca godz. 18:00 Wydarzenie teatralne pt. ZAPOMNIANA DZIELNICA
Zabawne historie, wspomnienia opowiedziane przez sprzedawczynię z kiosku wydarzały się wszędzie: w Straży Pożarnej, na komendzie, w sklepie… Ich bohaterami są przede wszystkim mieszkańcy Meksyku – dzielnicy zapomnianej, której nie zauważamy, jakby owo „wszędzie” znaczyło „nigdzie”.

Uczestnicy warsztatów na początku poznają metodę pisania scenariuszy na podstawie prawdziwych zdarzeń i osób (stosowaną w teatrze dokumentalnym i tzw. „non-fiction”). Następnie zbadają swój rodzinny obszar objęty rewitalizacją, by spróbować odnaleźć wspomnienia lub żyjące osoby, których biografia mogłaby służyć za kanwę scenariusza. A może Bohaterem okaże się plac, wzgórze lub polana? W czasie zajęć mieszkańcy samodzielnie dokonają wyboru swojego lokalnego Bohatera, a także na podstawie zebranego materiału, pod okiem doświadczonego pisarza, stworzą scenariusz przedstawienia, na bazie którego aktorzy Teatru Gdynia Główna będą pracować nad przedstawieniem lub czytaniem performatywnym, które zaprezentowane zostanie społeczności „Meksyku”.

Pokaz odbędzie się 8 lipca o godz. 18:00 w pomieszczeniach Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Gdyni Chyloni, przy ul. Hutniczej 30. Wstęp wolny.

Projekt „Gdynia-ReAktywacja” jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.

Źródło: teatrgdyniaglowna.pl

Oprac. Paweł Musiał