Urodziny Wymiennikowni

0
298

Wymiennikownia to innowacyjna przestrzeń do działania, w której oferowane są warsztaty i przestrzeń do prowadzenia własnych wydarzeń. Jest to miejsce, w którym tętni życie lokalnej społeczności młodych. Młodzież może rozwijać tu swoje zainteresowania i pasje, spotkać ludzi, którzy będą je z nimi dzielić i wymieniać się pomysłami.

Dokładnie dziewięć lat temu, w budynku po byłej wymiennikowni ciepła przy ul. Kartuskiej 20B rozpoczęło działalność Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu “Wymiennikownia”. Miejsce przyciąga młodych ludzi z całego miasta, nic dziwnego, przez lata wypracowało sobie renomę: stało się azylem, salą treningową, centrum towarzyskim, ale i małą kuźnią talentów. Poza przestrzenią, Wymiennikownia oferuje różne aktywności. Można skorzystać z prowadzonych warsztatów DIY, można pograć w gry, zrobić trening, albo ugotować sobie coś smacznego. To także miejsce, w którym spotkać można zagranicznych wolontariuszy, a co za tym idzie, poznać różne kultury, kraje, podejścia.

Podczas urodzinowego party, obiekt odwiedził wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć oraz znamienite grono gdyńskiej młodzieży. Był tort, tradycyjne zdmuchnięcie świeczki oraz masa słodkości wykonanych przez odwiedzających Wymiennikownię.

10 rzeczy, które musicie wiedzieć o Wymiennikowni:
1. Wymiennikownia to centrum młodzieżowe dla osób w wieku 13-35 lat. Takim przedziałem wiekowym Unia Europejska określa status młodzieży.

2. Możesz tam wpadać zawsze kiedy masz ochotę – to nic nie kosztuje. To placówka miejska, co oznacza, że cała oferta jest bezpłatna a drzwi są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-20:00.

3. Odbywają się tam różne zajęcia oraz warsztaty w formule „młodzi dla młodych”. Znajdziecie tam zajęcia taneczne, plastyczne, krawieckie, rękodzielnicze i sportowe, które prowadzone są przed młode osoby.

4. Można również samemu coś zaproponować! Jeśli chcecie zorganizować własne zajęcia, warsztaty czy spotkanie tematyczne, możecie uzyskać wsparcie od pracowników Wymiennikowni i sprawdzić się w roli lidera/ organizatora/ prowadzącego.

5. To także miejsce do rozmów, spotkań czy odpoczynku. Przestrzeń jest duża i każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Można wpaść pogadać, napić się kawy i herbaty, skorzystać z laptopa, pouczyć się w pokoju ciszy a nawet coś ugotować.

6. Mają dużo fajnych rzeczy, z których można korzystać, a niektóre wypożyczać. Do dyspozycji są książki, filmy dvd, materiały plastyczne i krawieckie, sprzęt sportowy i multimedialny, skaner klisz, telewizor czy doposażenie kuchenne.

7. To miejsce przyjazne praktykantom i wolontariuszom. Można odbyć tam obowiązkowe w szkołach i na studiach praktyki zawodowe albo zostać wolontariuszem. W swe ramiona przyjmowani są również osoby zza granicy.

8. Lubią wspierać inicjatywy młodzieżowe i działania na jej rzecz. Chętnie podejmują partnerstwo i współpracę ze szkołami, uczelniami wyższymi, jednostkami miejskimi i organizacjami pozarządowymi.

9. Maksimum możliwości – minimum formalności. Wymagana jest jedynie jednorazowe wypełnienia Karty Uczestnika Wymiennikowni. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, możesz to zrobić na miejscu. Jeśli nie, wystarczy wypełniona karta z podpisem rodzica/ opiekuna prawnego.

10. Chętnie służą pomocą, rozmową i wsparciem. Zawsze można przyjść i pogadać. Uczestnicy i pracownicy Wymiennikowni są otwarci i chętnie służą pomocą. Jeśli masz jakiś problem lub potrzebujesz pomocy, wpadnij do nas a na pewno znajdziemy jakieś rozwiązanie.

Oprac. Paweł Musiał