Urodziny Eugeniusza! 🗓

0
377

30 grudnia 1888 roku w Krakowie przyszedł na świat Eugeniusz Kwiatkowski. W rocznicę jego urodzin miasto uczci pamięć o nim, składając kwiaty i wznosząc wspólny toast gorącą czekoladą przed pomnikiem przy ulicy 10 Lutego.

30 grudnia o godz. 10.00 świętować będziemy 134. urodziny budowniczego Gdyni. Przy pomniku przy ul. 10 Lutego 16 kwiaty złożą i wraz z mieszkańcami toast gorącą czekoladą wzniosą m.in. przedstawiciele Rady Miasta Gdyni, Towarzystwa Miłośników Gdyni i Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, której Eugeniusz Kwiatkowski jest patronem oraz parlamentarzyści i reprezentanci gdyńskich instytucji. Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Miłośników Gdyni i Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego.

Po wspólnym toaście i ceremonii rozpocznie się spacer, wiodący przez punkty widokowe Grabówka, Działek Leśnych oraz Śródmieścia będące jednocześnie trasą Gdyni, jaką po raz pierwszy ujrzał Eugeniusz Kwiatkowski. Dzięki archiwalnym, wydrukowanym kadrom miasta, uczestnicy prześledzą wielką rewolucję, jaką była metamorfoza rolniczej wsi w najnowocześniejszy port nad Bałtykiem.

Spacer poprowadzi Michał Miegoń, animator kultury (inicjatywa „Inne Szlaki”), pracownik Muzeum Miasta Gdyni oraz przewodnik PTTK, współorganizator gier miejskich WSAiB.
Spacer zakończy się w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego przy ul. Kieleckiej 7, gdzie w auli, ok. godz. 12.00, zaprezentowane zostaną z komentarzem archiwalne materiały zdjęciowe związane z przebytą trasą śladami Eugeniusza Kwiatkowskiego. Udział jest bezpłatny.

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. Był ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem II RP i ministrem skarbu, a także wizjonerem i człowiekiem czynu. Po II wojnie światowej – piastując funkcję pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża – działał na rzecz odbudowy Gdyni.

W 1928 roku miasto nadało mu tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Jako pierwszy uzyskał tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Obecnie Eugeniusz Kwiatkowski jest patronem medalu przyznawanego przez Radę Miasta Gdyni za zasługi dla miasta. W październiku 1994 r. odsłonięto w Gdyni jego pomnik. Rzeźba stoi na skwerku przy ul. 10 Lutego 16, a powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni.

We wrześniu tego roku na nabrzeżu Pilotowym odsłonięto pomnik w formie ławeczki, na której zasiedli legendarni ojcowie założyciele gdyńskiego portu, czyli Eugeniusz Kwiatkowski i Tadeusz Wenda, by podziwiać wchodzące do portowego basenu statki. Wszystko z okazji 100-lecia Portu Gdynia.

Oprac. Małgorzata Trasna

Scheduled Featured miasto