Uczennice SP 52 najbardziej kreatywne!

0
841

Ogromnym sukcesem zakończył się wyjazd młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 52 na Światową Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” do USA.

Drużyna w składzie: Wiktoria Dąbrowska, Martyna Jaksina, Wiktoria Michalik, Alicja Rogacka, Anna Skwierawska, Alicja Snarska pod okiem trenerki Anny Drotlew zajęła IV miejsce na 68 drużyn, pokonując m.in. takich faworytów jak zespoły z Chin, Australii czy Turcji. Olimpiada odbyła się na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville. Uczestniczyło w nim ponad 20 tysięcy młodzieży z całego świata podzielonych na 6 wyzwań i 4 poziomy wiekowe.

Gdyńskie uczennice zwyciężając etap ogólnopolski dostały prawo reprezentowania kraju za granicą. Dziewczęta wystartowały w bardzo trudnym Wyzwaniu Konstrukcyjnym, w którym oceniane były umiejętności z zakresu matematyki, fizyki, inżynierii, technologii oraz sztuki. To najwyższe jak dotąd osiągnięcie w tym wyzwaniu polskiej drużyny na Światowej Olimpiadzie „Destination Imagination” w USA w siedemnastoletniej historii startów Polaków.

Dziewczęta stawiły również czoła zadaniu, którego treść poznały dopiero na miejscu. Uczennice musiały wykazać się współpracą, kreatywnością ale przede wszystkim działaniem pod presją czasu. Podczas tygodniowego pobytu na Kampusie Uniwersytetu w Knoxville drużyna miała okazję uczestniczyć w imprezach o charakterze naukowym i  kulturalnym. Bardzo ważnym aspektem udziału w Olimpiadzie była integracja z rówieśnikami z ponad 20 krajów, nawiązanie nowych znajomości oraz rozwój umiejętności komunikacji w języku angielskim.

Po zmaganiach konkursowych uczennice wyruszyły w podróż do stolicy kraju – Waszyngtonu, a także zwiedziły najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych – Nowy Jork.

Szkoła Podstawowa nr 52 w Gdyni (dawne Gimnazjum nr 4) startuje w programie „Destination Imagination” od 4 lat. Dwukrotnie drużyny były laureatami I miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI, a raz zdobyły II miejsce. W 2016 roku młodzież uczestniczyła w Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności DI w Pekinie uzyskując  III miejsce w Wyzwaniu Specjalnym.

Serdeczne podziękowania należą się darczyńcom, dzięki którym możliwe było sfinansowanie wyjazdu drużyny. Należą do nich: Prezydent Miasta Gdyni, Starosta Powiatu Wejherowskiego, Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o., Damen Shipyards Gdynia S.A., Bank PEKAO S.A., Fundacja Lotos, Klub Rotary Gdynia Orłowo, TUiR „Warta” S.A., Marc Kolor Sp. z o.o., Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, AIC S.A., UT Marine, Związek Miast i Gmin Morskich, Action S.A., Supermarket Kaufland i Makro oraz Delikatesy ABC.

Oprac. Anna Drotlew