Szkoły Otwarte ze wsparciem UNICEF

0
402

Dzięki współpracy Gdyni z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF tysiące dzieci ma szansę na skorzystanie z dodatkowych aktywności wraz ze swoimi rówieśnikami pochodzącymi z innych krajów.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło 1,5 mln uchodźców. Szacunkowo nawet do 800 tysięcy z nich mogą stanowić dzieci. Jednak w systemie edukacyjnym pozostaje jedynie około 200 tysięcy z nich. W szkołach Gdyni jest to ponad 2300 dzieci pochodzących z Ukrainy.

Po wybuchu wojny do szkół trafiły setki nowych uczniów z Ukrainy, a w ostatnich kilku miesiącach zaczyna przybywać dzieci z Białorusi. Dlatego cieszymy się, że wspiera nas w działalności edukacyjnej UNICEF, organizacja z olbrzymim doświadczeniem w opiece i edukacji dzieci. Z sytuacją, którą wygenerowała wojna mierzą się w tej chwili nie tylko dzieci-uchodźcy, ale również ich rówieśnicy w szkołach, rodzice, nauczyciele. Dlatego tak ważne jest gromadzenie szkolnych społeczności wokół integracyjnych inicjatyw – mówi dla serwisu gdynia.pl Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Współpracując z UNICEF 19 gdyńskich szkół podstawowych uruchomiło zajęcia dodatkowe dla swoich uczniów w ramach „Szkół Otwartych”. Zajęcia rozpoczęły się w semestrze letnim. Aktywności kierowane są do dzieci, a w części szkół również do dorosłych. Koszt tego zadania to ok. 1,1 mln zł. Łącznie w szkołach z zajęć skorzysta około 3,3 tysiąca dzieci i dorosłych, w tym ponad tysiąc uczestników innej narodowości niż polska.

Wśród dodatkowych zajęć dużym powodzeniem cieszą się szkoły dla rodziców jak ta z SP 10 „Rodzice & Batʹky & Baćkoŭ”, jednak zdecydowana większość aktywności to działania skierowane do młodych. Oprócz tradycyjnych zajęć sportowych i plastycznych szkoły postawiły na zajęcia wspierające rozwój dzieci. Zajęcia grafomotoryczne, terapia pedagogiczna, treningi uważności to aktywności pojawiające się w wielu szkołach. Nie brakuje ciekawych zajęć jak Pomorskie Wędrówki Krajoznawcze, literatura piękna i kraina baśni, garncarstwo, koło krawieckie czy origami.

Jednostki, które realizują zajęcia w ramach „Szkoły otwartej”: Szkoła Podstawowa Nr 6, Szkoła Podstawowa Nr 8, Szkoła Podstawowa Nr 10, Szkoła Podstawowa Nr 12, Szkoła Podstawowa Nr 16, Szkoła Podstawowa Nr 21, Szkoła Podstawowa Nr 23, Szkoła Podstawowa Nr 26, Szkoła Podstawowa Nr 29, Szkoła Podstawowa Nr 33, Szkoła Podstawowa Nr 34, Szkoła Podstawowa Nr 35, Szkoła Podstawowa Nr 40, Szkoła Podstawowa Nr 42 (ZSP2), Szkoła Podstawowa Nr 43 (ZSP5), Szkoła Podstawowa Nr 47 (ZSP3), Szkoła Podstawowa nr 48, Szkoła Podstawowa nr 51 i Szkoła Podstawowa nr 52.

Oprac. Małgorzata Trasna