Śródmieście: nowy park

0
1069

Mieszkańcy Śródmieścia mogą już korzystać z uroków parku kieszonkowego zlokalizowanego przy splocie ulic Jana Kilińskiego z Antoniego Abrahama.

To kolejna zielona inwestycja realizowana w ramach KLIMATycznego Centrum. W projekcie „kieszonki”, znalazły się rozwiązania uwzględniające zmiany klimatyczne, małą retencję i zachowanie bioróżnorodności. Na terenie parku pojawiły się krzewy, byliny, rośliny cebulowe, drzewa, trawnik oraz nawierzchnie mineralne.

Inspiracją projektu była twórczość modernistyczna holenderskiego malarza Pieta Mondriana. W przestrzeni parku zostały wykonane geometryczne niebieskie i czerwone nawierzchnie, które komponują się z naturalną zielenią roślin. Centralną część parku stanowi otwarta przestrzeń dla aktywnej rekreacji i spotkań mieszkańców, nad którą dominować będzie dąb omszony, drzewo które w stworzonych warunkach powinno zbudować rozłożystą koronę i może dorastać nawet do 20 m wysokości – mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Plan KLIMATycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

Oprac. Amelia Bielska