Spotkania w sprawie budowy Drogi Czerwonej

0
314
default

W najbliższym czasie odbędzie się cykl spotkań dot. budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Spotkania organizowane przez GDDKiA skierowane są do lokalnej społeczności. Udział w nich może wziąć każdy.

Spotkania organizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku zaplanowane są na godz. 17:00.:

  • 22.11.2023 r. w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33 w Gdyni,
  • 23.11.2023 r. w Sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, ul. Pomorska 30 w Dębogórzu,
  • 24.11.2023 r. w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33 w Gdyni.

Na spotkanie mogą przyjść wszyscy zainteresowani, w szczególności mieszkańcy Gdyni oraz terenów gminy Kosakowo. Spotkania w głównej mierze skierowane są do lokalnych społeczności.

Na spotkaniach informacyjnych projektanci przedstawią warianty przebiegu osi drogi i omówią uwarunkowania związane z tymi propozycjami. Wysłuchają również opinii społeczności lokalnych, co do prezentowanych rozwiązań. Opinie będzie można wyrazić w trakcie spotkania jak i na specjalnie przygotowanym formularzu, który będzie dostępny na spotkaniu oraz na stronie internetowej inwestycji – www.drogaczerwona.pl. Obecni będą również przedstawiciele Inwestora, tj. GDDKiA Oddział w Gdańsku. Będzie także część przeznaczona na dyskusję z uczestnikami spotkania.

Droga Czerwona

Według wstępnych założeń Droga Czerwona ma być około 9-kilometrową, dwujezdniową trasą o statusie drogi głównej ruchu przyspieszonego. Docelowo z istniejącymi arteriami drogowymi ma połączyć ją pięć węzłów drogowych. Projektanci mają wziąć pod uwagę brak ograniczeń nośności – dzięki temu droga ma przejąć ciężki tranzyt kursujący do i z gdyńskiego portu, który regularnie przeciąża Estakadę Kwiatkowskiego.

Szacowana na ponad 2 miliardy złotych inwestycja jest od lat kluczowym problemem infrastrukturalnym w Gdyni, o którego rozwiązanie wielokrotnie zabiegały władze miasta, a także sami mieszkańcy i środowiska pracowników branży morskiej oraz interesantów Portu Gdynia. Ostatecznie zawarta w październiku 2022 roku przez Ministerstwo Infrastruktury umowa z firmą Mosty Katowice opiewa na kwotę ponad 8 milionów złotych.

Fot. @AdiZdybi

Oprac. Marek Lutowski