SLOT pomoże?

0
1323

Na osiem sobotnich godzin plac Grunwaldzki oraz gdyńska Muszla stały się kulturalną agorą miasta.

W ramach Festiwalu SLOT Pomorze 2021, stworzono niezwykłą przestrzeń spotkań oraz wymiany myśli i inspiracji.

Hasło 8. edycji Festiwalu #UruchomWyobraźnię jest nieprzypadkowe, wychodzi ono naprzeciw naszym post-pandemicznym oczekiwaniom. Wyobraźnia ma pomóc oderwać się od wszystkiego, co nas przytłacza po okresie lockdownu i izolacji oraz zbudować trwałe relacje, które staną się kapitałem na przyszłość.

Organizatorzy SLOT-u zapytali gdynian w Strefie Myśli, co sądzą o tym, jak żyć, co jest dla nich ważne, a co zupełnie straciło znaczenie. Ich przemyślenia zawarte w SONDACH-refleksjach zostaną zachowane jako inspiracje do powrotu do post-covidowej rzeczywistości.

Festiwal SLOT Pomorze to liczne plenerowe warsztaty artystyczne jak np. Asamblaż z Arcimboldo, warsztat naturalnych zapachów „Zapachnimy”, haft matematyczny, czy „iGranie w Lochu”. A także zorganizowane w specjalnej Strefie Audiowizualnej warsztaty z fotografii portretowej, animacji poklatkowej z Gdyńskim Centrum Animacji, studio filmowe i przegląd młodych twórców filmowych, czyli nauka opowiadania świata za pomocą sztuki, oraz młodzieżowy openstage pokazujący, jak inspirować się ludźmi, którzy odkrywają swoje muzyczne pasje.

SLOT to także Strefa Story of the Soul, a w niej opowieści prosto z duszy i serca na temat ludzkich potrzeb oraz mądrego pomagania, czyli „Owocowy Fun” – spotkanie z Echo Kids, rozmowa o dziecięcej duchowości z Aleksandrą Kieszek, autorką książki „Czy Pan Bóg ma zęby?” oraz spotkanie z Izą Karpienią „Poznaj duszę Etiopii”.

Ale SLOT Pomorze to przede wszystkim spotkanie i rozmowa z wyjątkowymi gośćmi: Danielą Hoppe, Jarkiem Kania oraz Agnieszką Płoską, którzy opowiadali o tym, co się wydarzyło, gdy uruchomili swoją wyobraźnię.

Daniela Hoppe prowadzi fundację Lighthouse, która zajmuje się podnoszeniem świadomości na temat handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Daniela Hoppe opowiadała w gdyńskiej Muszli o tym jak to się stało, że zaangażowała się w swój projekt i odkryła, że każdy ma swoją godność oraz o tym, że można mądrze pomagać innym.

Jarek Kania założył Ojcowską Stronę Mocy i angażuje się w edukację rodziców w dziedzinie higieny technologicznej. Na Festiwalu opowiadał o zaangażowaniu w wychowanie córek, o swojej rodzinie i ojcostwie, które opiera się na trzech zadaniach: zapewnieniu bezpiecznych warunków rozwoju, tłumaczeniu świata i bezwarunkowym obdarzaniu miłością.

Agnieszka Płoska jest kreatorką, strateżką i mentorką. Uczy realizacji kampanii crowdfundingowych. Wsparła blisko setkę projektodawców w pozyskaniu łącznie ponad pół miliona zł. Na SLOT Pomorze opowiedziała o tym, jak spełniła swoje marzenia.

Gośćmi specjalnymi Festiwalu była też grupa teatralna SzaFoFe w składzie: Beb, Waldek i Adam, która zajmuje się improwizacjami komediowymi. Ich występ, jak zawsze, zapewnił uczestnikom wydarzenia solidną dawkę łez i bólu brzucha wywołanych salwami śmiechu.

Honorowy Patronat nad Festiwalem Slot Pomorze objął Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek, zaś w wydarzeniu wziął udział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Festiwal SLOT Pomorze związany jest z imprezą SLOT Art Festival, która odbywa się dorocznie w Lubiążu na Dolnym Śląsku, a jego organizatorem jest Fundacja Inicjatyw Twórczych „Fordewind”, która ma na celu szeroko pojętą działalność edukacyjną i kulturalną, szczególnie w zakresie wspierania wychowania i rozwoju młodych ludzi.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Mateusz Kalinowski