Rekordowa liczba 341

0
666

Są pomysły budowy skateparków i miasteczek rowerowych, wyznaczenia sensoryczno-naukowej ścieżki edukacyjnej dla mieszkańców, nauki języka chińskiego czy powstania zjeżdżalni dla dorosłych i dzieci na plażę w Orłowie.

Autorzy projektów do BO 2019 proponują też m.in. montaż kolejnych defibrylatorów, estetyzację przystanków autobusowych w żółto – niebieskim klimacie czy zajęcia zumby. O północy w nocy z 18 na 19 marca zakończyło się przyjmowanie projektów dzielnicowych w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2019. Gdynianki i gdynianie złożyli ich aż 341 – najwięcej spośród wszystkich dotychczasowych edycji. Zostało wypełnionych 197 formularzy konsultacyjnych, stanowiących bazę do diagnozy potrzeb miejskich, a 93 osoby zgłosiły chęć udziału w warsztatach projektów miejskich.

Tegoroczny gdyński Budżet Obywatelski obfitował w nowości: podział projektów na miejskie i dzielnicowe (a te, dodatkowo, na małe i duże), możliwość proponowania przedsięwzięć „miękkich”, znacznie wyższa niż w roku ubiegłym kwota do rozdysponowania przez gdynian czy wieczorne konsultacje w LIS dla autorów projektów. Równolegle do przyjmowania projektów dzielnicowych trwały zapisy na cykl trzech warsztatów, podczas których mieszkańcy – przy wsparciu urzędników – będą wspólnie wypracowywać projekty miejskie. Prowadzono też diagnozę, w ramach każdy mógł zasygnalizować potrzebę ważną z punktu widzenia całej Gdyni czy zgłosić pomysł na projekt miejski.

Najwięcej projektów dzielnicowych zgłoszono na Obłużu (27) i Dąbrowie (26), najmniej – na Kamiennej Górze i Oksywiu (po 10).

W marcu, kwietniu i maju odbędą się warsztaty, podczas których grupa mieszkańców wspólnie przygotuje projekty miejskie. Zgłoszenia udziału przyjmowano równolegle z projektami dzielnicowymi. Czekało 100 miejsc, chęć udziału zadeklarowały 93 osoby. Podstawą pracy na warsztatach będzie podsumowanie diagnozy potrzeb miejskich i zgłaszania pomysłów na projekty dla całego miasta. Przesłano 197 formularzy internetowych, w których wskazywano rzeczy zarówno bardzo konkretne, jak i ogólne, odnoszące się np. do jakiegoś zauważonego w mieście braku.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania ogłoszona zostanie do 5 czerwca. Głosowanie rozpocznie się 17 czerwca i zakończy 1 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone do 8 lipca.

Liczba projektów złożonych w dzielnicach
Babie Doły: 17
Chwarzno – Wiczlino: 23
Chylonia: 22
Cisowa: 17
Działki Leśne: 11
Dąbrowa: 26
Grabówek: 12
Kamienna Góra: 10
Karwiny: 12
Leszczynki: 17
Mały Kack: 14
Obłuże: 27
Oksywie: 10
Orłowo: 14
Pogórze: 15
Pustki Cisowskie – Demptowo: 11
Redłowo: 15
Śródmieście: 19
Wielki Kack: 14
Witomino: 15
Wzgórze św. Maksymiliana: 20

Oprac. Paweł Musiał