Pszczeli rekord

0
255

Pszczoły z pasieki na dachu gdyńskiego Urzędu Miasta kończą właśnie pracowity sezon. W tym roku wyprodukowały łącznie 182 kilogramy miodu. To nowy rekord.

Pasieka znajdująca się na dachu Urzędu Miasta Gdyni to dom czterech pszczelich rodzin z rasy Buckfast. W szczycie sezonu znajduje się tam od 50 tysięcy do nawet 100 tysięcy owadów. Wiosną i latem pszczoły pracują w pocie czoła. Zapylają okoliczne rośliny i produkują miód.

Od maja do sierpnia złocisty przysmak zbierany jest przez doświadczonego pszczelarza opiekującego się urzędową pasieką – Wojciecha Albeckiego. W tym sezonie odbyły się trzy miodobrania – w maju, lipcu oraz sierpniu. Ilość miodu, którą udało się podczas nich pozyskać, przerosła oczekiwania. Było to odpowiednio: 44 kg, 86 kg i 52 kg. Łącznie pozyskano więc 182 kilogramy miodu. To o 4 kg więcej niż w ubiegłym roku.

Wynik nie odzwierciedla jednak całości miodu wyprodukowanego przez pszczoły. Część pozostawiana jest w ulach i może dalej służyć owadom. Zebrany przysmak trafia do słoików. Mieszkańcy otrzymują przy okazji różnych miejskich inicjatyw czy też jako nagrody w prowadzonych przez miasto konkursach. Dostał go m.in. pan Mikołaj Janczak, który uratował pszczołę. Słoiczki z miodem trafiły także do laureatów tegorocznej edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.

Pszczoły zamieszkały na dachu Urzędu Miasta Gdyni trzy lata temu. Wczesną wiosną 2019 roku Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę, dzięki której mieszkańcy miasta mogą zakładać własne pasieki w ogrodach i na dachach budynków. Miasto zachęca do podejmowania tego działania, a ambasadorkami inicjatywy stały się właśnie pszczoły-urzędniczki.

W myśl przepisów na posesji, która leży w granicach miasta, można trzymać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od innych zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.

Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli w Gdyni dopuszcza się tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego.

Oprac. Małgorzata Trasna