Przystań Chylońska 237 już w marcu!

0
639

Jeszcze tylko rozpakować „kilka” kartonów i można zacząć działać. Po przebudowie i remoncie budynku, swoje drzwi znów otwiera Przystań Chylońska 237!

Oznacza to, że już za chwilę do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek oddane zostanie centrum sąsiedzkich aktywności i lokalnych usług. W dniu otwarcia czekać będzie szereg atrakcji, w tym symboliczne… rozpakowanie Domu Sąsiedzkiego. Działalność w tym miejscu rozpoczną także filia Biblioteki Gdynia oraz Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Przystań Chylońska 237 po raz pierwszy otworzyła się dla mieszkańców we wrześniu 2018 roku. W salach znajdujących się w skrzydle budynku dawnego Zespołu Szkół Ekologicznych – w ramach Domu Sąsiedzkiego – odbywały się m.in. warsztaty hobbystyczne i nauka języków obcych. W sali gimnastycznej chętni mogli wziąć udział w zajęciach Gdyńskiego Poruszenia, które prowadzili instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu. Wszystko bezpłatnie oraz we współpracy z mieszkańcami, bo taka jest idea gdyńskich Przystani.

Prace przygotowawcze toczyły się od końca 2019 roku, a działania budowlane rozpoczęły się pod koniec 2020. W tym czasie Dom Sąsiedzki funkcjonował… po sąsiedzku, w pobliskiej szkole podstawowej przy ul. Chylońskiej 237 – z przerwami wynikającymi z warunków epidemicznych.

Gruntowna przebudowa

Przebudowa i remontu budynku przy ul. Chylońskiej 237 już się zakończyła, a w ostatnich tygodniach trwały prace związane z odbiorem i urządzeniem wnętrz. Adaptacja obiektu do nowych funkcji, a także dostosowania do potrzeb osób z alternatywną motoryką i sensoryką, wymagała zmian w budynku praktycznie od podstaw: zmieniony został m.in. układ pomieszczeń, zamontowano windę, przeprowadzono szereg prac aranżacyjnych oraz przebudowano układ drogowy na zewnątrz budynku. Łącznie remont i przebudowa objęła 2 375 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy oraz około 2150 metrów kwadratowych dróg i miejsc postojowych.

Dzięki temu na parterze Przystani Chylońska 237 mieścić się będzie filia Biblioteki Gdynia. Ta, oprócz większej powierzchni, oferować będzie regularnie uzupełniany o nowości księgozbiór dla dzieci i dorosłych, gry planszowe i audiobooki, stanowiska komputerowe oraz do samodzielnej pracy, strefę relaksu w formie przestrzeni klubowo-czytelnianej, letni ogródek z leżakami, a już wkrótce – studio do nagrywania podcastów. Na piętrze budynku zlokalizowane zostaną natomiast sale Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej nr 3, a w przyszłości także Świetlica Opiekuńcza Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ważną rolę pełnić będzie także Dom Sąsiedzki, do którego dyspozycji będą sale spotkań (w tym jedna wielofunkcyjna), a także sala gimnastyczna. Co więcej, na majsterkowiczów czekać będzie sala warsztatowa oraz trzy ogólnodostępne aneksy kuchenne.

W ramach prac związanych z przebudową i remontem Przystani Chylońska 237, metamorfozę przeszedł także teren zielony przy budynku. Nasadzone zostały nowe rośliny i krzewy, a także przygotowano miejsce na przyszły ogród sąsiedzki. Ten, by mógł rozkwitnąć w pełni, czeka na przede wszystkim na zaangażowanie sąsiadów i sąsiadek.

Nowe otwarcie

Czekania wkrótce stanie się zadość. Już 1 marca Przystań Chylońska 237 znów zostanie otwarta dla mieszkańców. O godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie – to będzie tym samym pierwsza okazja do tego, by zobaczyć od środka nową Przystań. W samo południe otworzy się biblioteka ze swoją ofertą. Co więcej, specjalne atrakcje dla mieszkańców czekać będą od godz. 17.00… i to już od samych drzwi!

Chętni będą mogli wziąć udział w spacerze po dzielnicy Cisowa z regionalistą i znawcą Gdyni, Arkadiuszem Brzęczkiem. Start o g. 17.00 spod Przystani Chylońska 237. Odkrywca sekretów gdyńskich kamienic poprowadzi przechadzkę historyczną, przybliżając dzieje tego obszaru nawet sprzed ponad 200 lat. Zaprezentuje 11 znanych obiektów i blisko 30 miejsc nie pokazywanych dotąd na żadnym spacerze.

Będzie można tym samym poznać historię dzielnicy oraz ciekawe fakty z historii miasta. Na spacer nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Osoby, które mają apetyt na to, by najpierw lepiej poznać Przystań, powinny udać się do kuchni na antresoli. Tam czekać będzie wspólne pieczenie ciast i ciasteczek, a także… rozpakowywanie kartonów! Nie byle jakie, bo każda kolejna paczka odkrywać będzie przed mieszkańcami możliwości realizacji pasji i zainteresowań, które umożliwi Przystań Chylońska 237.

Przystań w Gdyni

Przystań Chylońska 237 to element sieci centrów sąsiedzkich, realizowanych przez gdyński samorząd we współpracy z lokalną wspólnotą. Dotąd do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek oddane także zostały Przystanie: Lipowa 15, Śmidowicza 49 oraz Opata Hackiego 33. W 2022 roku działalność zainauguruje Sala Sąsiedzka w Przystani Chabrowa 43.

Co więcej, w organizacji są kolejne centra sąsiedzkie. Przystań Widna 2A na Witominie, Łowicka 51 na Małym Kacku oraz Wiczlińska 50A na Wiczlinie. Docelowo, w całym mieście działać będzie kilkanaście tego typu placówek, łatwo dostępnych dla mieszkańców wszystkich gdyńskich dzielnic.

Oprac. Paweł Musiał