„Projektowanka” dla małych gdynian

0
1053

Wzornictwo, projektowanie szyldów, metamorfozy publicznych przestrzeni i… dobra zabawa.

Stowarzyszenie Traffic Design przygotowało nietypową formę kolorowanki, w której najmłodsi odtwarzają m.in. nowy szyld targowiska w Orłowie. Mali gdynianie w ten sposób mają zrozumieć podstawy dobrego projektowania.

Jak wskazuje sama nazwa, to połączenie klasycznej zabawy w kolorowanie i podstawowych elementów designu oraz projektowania. „Na straganie w dzień targowy” – to hasło-klucz, zatem nie mogło zabraknąć charakterystycznych elementów już wykorzystanych przy metamorfozie targowiska w gdyńskim Orłowie.

Przypomnijmy, że jesienią zeszłego roku, przy wsparciu z budżetu miasta Traffic Design oraz Centrum Designu Gdynia zajęło się kompleksowym przeprojektowaniem frontu rynku przy placu Górnośląskim. Projektanci postawili (tradycyjnie) na minimalizm, stonowane, schludne barwy i czytelną symbolikę, zgodnie z zasadami dobrego designu. Głównym elementem „Re:Designu” był szyld zbudowany ze specjalnie zaprojektowanych liter, które nawiązują do przemysłu i liternictwa rodem ze stoczniowych suwnic w Gdyni. Powstał wówczas także poradnik dotyczący projektowania szyldów, z którego mogą korzystać okoliczni przedsiębiorcy.

Szyld targowiska to wycinanka, z połączenia kropek powstaną logotypy, są też ćwiczenia przybliżające aspekty pracy projektanta w przestrzeni publicznej – wyobraźnię najmłodszych na pewno uruchomi możliwość zaprojektowania własnego sklepiku. Projektowankę wystarczy samodzielnie wydrukować. Jest dostępna także na stronie internetowej Traffic Design – trafficdesign.pl.

Oprac. Marta Kuniecka