“Prawo jazdy” na motorówki

0
620

Zastanawialiście się kiedyś, co trzeba “mieć” aby pływać  motorówką czy skuterem wodnym?

Nie potrzebujemy uprawnień, jeśli poruszamy się jednostkami o mocy silnika poniżej 10 kW. Dopuszcza się kierowanie mocniejszymi łodziami, o mocy nawet 75 kW ale w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona do 15 km/h. To oznacza, że do pływania modnymi skuterami typu jet-ski potrzebne są już zwykle uprawnienia.

Podstawowy patent daje uprawnienia Sternika Motorowodnego, który pozwala na pływanie wszystkimi motorówkami długości kadłuba do 12 metrów po wodach śródlądowych oraz po przybrzeżnych wodach morskich do 2 mil morskich od brzegu – tłumaczy Sylwia Żłobecka ze Szkoły Żeglarskiej JKM Gryf. – By zdobyć taki patent, wystarczy mieć skończone 14 lat – dodaje.

Aby wypłynąć dalej w morze, niezbędny będzie patent Motorowodnego Sternika Morskiego. Uzyskanie takiego dokumentu wymaga ukończenia osiemnastu lat i odbycie co najmniej dwóch morskich rejsów. Po uzyskaniu patentu można natomiast pływać po wodach morskich o długości kadłuba do 18 metrów – i bez ograniczenia mocy silnika. Do prowadzenia większych jachtów jest potrzebny już patent Kapitana Morskiego. Poza patentami, wydawane są też licencje na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających.

Co z pływaniem motorówkami nocą? Posiadając patent sternika, można pływać po przybrzeżnych terenach morskich tylko w porze dziennej. Po wodach śródlądowych teoretycznie pływać można o każdej porze, ale trzeba pamiętać o dodatkowym sprzęcie – na przykład o światłach.

Pływanie bez patentu może wiązać się z mandatem, który w zależności od przewinienia może wynosić od 20 do 500 złotych. Holowanie narciarza wodnego lub statku powietrznego bez stosownego dokumentu to także wykroczenie i podobnie jak wyżej może się wiązać nawet z 500 zł mandatem. Ponadto, spowodowanie wypadku na wodzie przez osobę nie posiadającą uprawnień jest traktowane podobnie jak doprowadzenie do wypadku samochodowego bez prawa jazdy – jest to przestępstwo.

Oprac. Karol Molęda