Powrót silnych wiatrów

0
304

Po styczniowym ataku orkanu Nadia, silne porywy wiatru powracają. Na Pomorzu mocno wietrzną aurę mamy już dziś. Kumulacja nastąpi w sobotę!

Tak silne podmuchy wiatru to zasługa Heleny – takie imię nosi wichura, której pierwsze skutki odczuwamy już dziś. W komunikacie meteorologicznym Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku (WCZKG) czytamy:

Strefa brzegowa – część wschodnia silny sztorm/3 od godz. 15:00 dnia 16.02.2022 do godz. 13:00 dnia 17.02.2022. Wiatr z kierunków zachodnich 6 do 7 wzrastający na 7 do 8, w porywach 9 do 10, nad ranem przejściowo w porywach 11 w skali B.

Oznacza to wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości około 45 km/h, w porywach do 100 km/h a w pasie nadmorskim bardzo silnego o średniej prędkości około 55 km/h, w porywach do 110 km/h, z zachodu.

Również rządowy ALERT RCB zawiera ostrzeżenie o silnym wietrze. Jest też informacja o możliwych przerwach w dostawie prądu i o trudnych warunkach na drogach.

Zostań w domu, jeśli możesz – taki apel pojawia się w rządowych SMS-ach.

W ostatnim czasie taka sytuacje to nie rzadkość. Dlatego pamiętajmy, aby w czasie niekorzystnej pogody przestrzegać zasad bezpieczeństwa:

 • Słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
 • W przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku;
 • W mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz);
 • Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby – zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.);
  wiatr może zerwać linię wysokiego napięcia i spowodować braki w dostawach prądu – miej w domu świece, zapałki, latarkę na dynamo lub na baterie, zapasowe baterie, naładuj telefony komórkowe;
 • Przebywając na zewnątrz, postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.;
 • Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych;
 • Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami;
 • Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom trzymanym na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach;
 • Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Ostanie silne wiatry spowodowały sztorm i cofkę na Bałtyku, efekty czego możemy oglądać dziś w Orłowie, gdzie morze zabrało plażę i podmyło klif, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu.

Oprac. Mateusz Kalinowski