Poradnik o emocjach w czasie kwarantanny

0
848

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą wersją Poradnika „WYMIATAJ koronę”, czyli propozycjami poradzenia sobie z różnymi emocjami i zmęczeniem wywołanymi sytuacją kwarantanny.

Wszyscy przeżywamy różnorodne emocje w aktualnej sytuacji. Nie potrafimy przewidzieć przyszłości, co może wzbudzać lęk i frustrację, ale kilka rzeczy wiemy na pewno. Dotyczą one właśnie dziejącego się czasu kryzysu, czasu próby, wyzwań, także emocjonalnych. Potraktujmy ten czas jako zadanie, którego podjęcie się może być receptą na pojawiającą się frustrację, napięcie fizyczne i psychoemocjonalne.
Niech to wyzwanie będzie dla Ciebie testem, próbą – jak sobie z nim poradzisz.

Czy będziesz w stanie opanować frustrację, bezradność inne nieprzyjemne emocje? Czy będziesz tym, który opanuje sytuację, czy też pozwolisz, aby sytuacja opanowała Ciebie? Twoje działania (to, co widoczne), to efekt Twoich myśli (tego, co niewidoczne). Dlatego Twoje mentalne podejście i przygotowanie do wyzwania jest tutaj decydujące. Najważniejsze w tym czasie, aby konstruktywnie zaopiekować się sobą (w wymiarze fizycznym i psychoemocjonalnym) oraz zadbać o swoje potrzeby.
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w samolocie załoga radzi, by najpierw dorosły założył maskę sobie, a potem dziecku? Aby być skutecznym najpierw warto zacząć od siebie. Im bardziej zaopiekujesz się sobą, tym więcej będziesz mógł, więcej osiągniesz i tym więcej dasz z siebie innym.

Poradnik stworzyli Psycholodzy i Pedagodzy zrzeszeni w Gdyńskiej Sieci Superwizyjno-Coachingowej przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2. Link do poradnika: https://bit.ly/2L1P8Qg

Oprac. Krzysiek Marecki