Pomagamy zwierzętom z Ciapkowa

0
1100

Potrzeby schroniska dla bezdomnych zwierząt są duże. Zatrudnienie wykwalifikowanego personelu, m.in. specjalistów ds. adopcji oraz lekarzy weterynarii, a także właściwa opieka nad podopiecznymi wymagają funduszy.

Schronisko dotowane jest z środków przekazywanych przez miasto Gdynię, OTOZ Animals oraz datków od ludzi dobrej woli, wspierających działalność Animalsów. Każdy może przekazać 1 procent swojego podatku na stowarzyszenie OTOZ Animals, wpłacić darowiznę bezpośrednio na konto schroniska lub przynieść dary rzeczowe, które „Ciapkowo” przyjmuje przez cały rok.

Co podarować schronisku?

Zanim zabierzemy się za kompletowanie rzeczy, warto skontaktować się ze schroniskiem i ustalić, czego aktualnie najbardziej potrzeba. Z tak przygotowaną listą można zacząć zbiórkę! Są jednak rzeczy, które potrzebne są zawsze i wszędzie – dobrej jakości karma dla psów i kotów. Zwłaszcza teraz, przed zimą, powinna być bogata w mięso i wartości odżywcze. Prócz tego ręczniki, zimowe ubranka dla psów, klatki transportowe, a także legowiska, koce i poduszki. Warto jednak pamiętać, by te przedmioty nie były wypełnione pierzem. Pełen zapału pies może rozerwać wypełnioną piórami poduszkę. Pióra te mogą zostać zjedzone, a to z kolei może doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych, a nawet operacji.

Warto też wystrzegać się materacy, zwłaszcza sprężynowych, gdyż, podobnie jak w przypadku poduszek, rozerwany materac i wystające z niego druty mogą zaszkodzić psom. Pomocą dla stowarzyszenia będą również zakupy w ich internetowym sklepie www.sklep.fundacjaanimalsi.pl.

Dodatkowo każdy, kto chciałby bardziej zaangażować się w działania na rzecz zwierząt, może zostać jednym z wolontariuszy, którzy bezinteresownie odwiedzają zwierzęta, by dać im namiastkę domowego ciepła – głaszczą je, przytulają, czeszą, wyprowadzają na spacery, a latem kąpią.

W grupie siła!

Jeśli nie chcesz pomagać sam, zmobilizuj większą grupę – rodzinę, przyjaciół, znajomych. Dobrym miejscem do znalezienia osób chcących pomóc bezdomnym zwierzakom jest także internet.

W tym miesiącu, na przykład, w Domu Sąsiedzkim w Przystani Lipowa 15 uszyto kilkanaście legowisk dla zwierzaków; zebrano także potrzebne poduszki, koce i karmę. We wrześniu zbiórkę darów dla „Ciapkowa” z sukcesem przeprowadziła Biblioteka Gdynia. Dary dla zwierzaków można było przynosić do filii. Z kolei Komitet Społeczny „Pozytywne Pomorze” oraz radny Jarosław Kłodziński prowadzą październikową zbiórkę rzeczy dla „Ciapkowa”. Zbierane są: karma sucha, konserwy, witaminy, gryzaki, smycze, obroże i koce.

Nie kupuj, adoptuj!

I choć paczki żywnościowe, niezbędne koce i datki można przekazywać do „Ciapkowa” przez cały rok, to jednak największą i najwspanialszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla podopiecznych schroniska jest… adopcja! W sprawie adopcji oraz informacji o obecnych procedurach należy skontaktować się z „Ciapkowem” telefonicznie pod nr. 58 622 25 52 w godzinach otwarcia biura: poniedziałek-piątek, godz. 11.00-17.00, sobota, godz. 11.00 -16.00 i niedziela, godz. 11.00 – 15.00.

Jeśli nie masz możliwości przygarnąć zwierzaka pod swój dach, możesz zostać wirtualnym opiekunem Ciapka. W chwili obecnej koszt wirtualnej adopcji zwierzaka, niezależnie od jego rasy czy też rozmiarów to 30 zł miesięcznie.

 

Oprac. Mateusz Kalinowski