Pomagamy Ukrainie

0
922

Dzięki ofiarności gdynian w ciągu 24 godzin w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych udało się zebrać darów dla 500 osób mieście oraz dla centrum wolontariatu w Lublinie.

Gdynianie, którzy chcą pomóc, mogą przynosić potrzebne rzeczy do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27-31 przez cały tydzień w godz. 10:00-18:00. Pamiętajmy, że produkty powinny być nowe i nierozpakowane.

Co się przyda? Środki dla najmłodszych: pieluchy jednorazowego użytku, chusteczki higieniczne, kaszki dla niemowląt.

Środki higieny osobistej: mydło, podpaski, pasty i szczoteczki do mycia zębów, ręczniki papierowe i papier toaletowy.

W weekend w Gdyni powstały także dodatkowe miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy. W nocy, w ciągu zaledwie czterech godzin, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. płk. Dąbka 207 ustawiono 140 łóżek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc strażaków, uczniów, studentów i mieszkańców Obłuża. Na miejscu jest dostępne pełne zaplecze sanitarne.

W Przystani Lipowa 15 i Wymiennikowni na Chyloni – przygotowano kolejnych 60 miejsc. Lokale są wyposażone w węzły sanitarne i prysznice. W kuchniach jest sprzęt AGD, sztućce i zastawy stołowe.

Przygotowane na przyjęcie rodzin z dziećmi Schronisko Młodzieżowe przy ul. Energetyków 13 A zapełniało się gośćmi z godziny na godzinę. In gremio i radni Gdyni dowieźli na miejsce m.in. turystyczne łóżeczka dla dzieci i czajniki. Mieszkańcy dzwonili do schroniska z pytaniami, jak mogą pomóc, co się przyda przyjeżdżającym ludziom.

Przypominamy, że od 25 lutego w Gdyni działa całodobowa infolinia, obsługiwana w języku ukraińskim: +48 723 236 666. Infolinia z założenia jest przeznaczona dla osób poszukujących wsparcia w postaci: noclegu, posiłku czy pomocy psychologicznej.

Oprac. Mateusz Kalinowski