Pomagajmy seniorom

0
1052

W naszym mieście żyje kilkadziesiąt tysięcy seniorów. Wiemy, z doświadczeń innych krajów, że jako grupa społeczna, są oni osobami najbardziej podatnymi na zarażenie koronowirusem.

Wiemy też, że w przypadku zarażenia konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dlatego musimy maksymalnie chronić ich przed tym niebezpieczeństwem. W Gdyni zamknięte zostały czasowo wszystkie kluby seniora, uniwersytet III wieku, placówki dziennego pobytu dla osób starszych, zaś w placówkach całodobowych wprowadzony został zakaz odwiedzin.

Większość seniorów przebywa w domach i jest to dla nich miejsce najbezpieczniejsze. W miarę możliwości powinni unikać wychodzenia na zewnątrz lub minimalizować liczbę takich wyjść. W przypadku osób najbardziej potrzebujących gdyński samorząd zapewnia usługi opiekuńcze i wsparcie pracowników socjalnych. Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc kilkudziesięciu tysiącom osób w załatwianiu nawet najpilniejszych spraw – zakupach spożywczych, kupnie leków. Dlatego zwracam się do Państwa z apelem: zastanówcie się, czy w waszej klatce schodowej, na waszej ulicy, mieszka osoba starsza, która potrzebuje pomocy. Idąc na zakupy, zaoferujcie pomoc. Okażmy solidarność z naszymi sąsiadami. Dziś może mieć ona dla nich kluczowe znaczenie. Jednocześnie ostrzegam seniorów przed ryzykiem oszustw. Musi to być pomoc sąsiedzka – nie dawajcie pieniędzy na zakupy osobom, których nie znacie.

Informuję że osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji i nie mogą liczyć na pomoc rodziny, ani sąsiadów powinny zgłaszać potrzebę wsparcia telefonicznie pod numer telefonu właściwego Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 1
tel. 58 627 20 00, Obsługuje dzielnice: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo, Dąbrowa, Karwiny, Wielki Kack, Wiczlino, Mały Kack, Orłowo.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 2
tel. 58 625 17 49, Obsługuje dzielnice: Oksywie, Babie Doły, Pogórze, Obłuże.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3
tel. 58 663 20 20, Obsługuje dzielnice: Cisowa, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Leszczynki, Grabówek.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 4
tel. 58 620 24 00, Obsługuje dzielnice: Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne, Witomino – Radiostacja, Witomino – Leśniczówka, Chwarzno – Wiczlino.

Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni

Michał Guć
Wiceprezydent Gdyni

Oprac. Marta Kuniecka