Pierwsze wypłynięcie z nowego terminalu 🗓

0
468

Od piątku, 17 czerwca promy Stena Line będą kursować z nowego publicznego terminalu promowego. Z ul. Polskiej 4 jako pierwszy wypłynie statek „Stena Spirit”.

Nowy publiczny terminal promowy mieści się przy ul. Polskiej 4, niedaleko wejścia do portu, przy nabrzeżu Polskim i obok Muzeum Emigracji. Będą mogły z niego korzystać nie tylko statki należące do przewoźnika Stena Line, ale również jednostki innych operatorów promowych.

Przeniesienie operacji Stena Line na publiczny terminal promowy w Gdyni pozwala nam na wprowadzenie znacznie większych jednostek. Nowy terminal dysponuje znacznie dłuższym nabrzeżem niż obecny, co umożliwia cumowanie tam jednostek o długości nawet 240 m, takich jak statki klasy E-Flexer. Pierwszy z nich, Stena Estelle, rozpocznie kursowanie z Gdyni już tego lata – mówi Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska dla serwisu gdynia.pl

Umiejscowienie nowego terminalu sprzyja rozwojowi sektora frachtowego. Umożliwia też wdrożenie nowoczesnych i ekologicznych pomysłów Stena Line usprawniających operacje portowe. Chodzi tu np. o inteligentne bramy Smart Gate, czyli nowoczesne rozwiązanie automatyzujące odbiór naczep.

Kolejną kwestią jest zrównoważony transport. Na nowym terminalu będzie można wprowadzić idee „zielonego portu”, a wśród nich zasilanie z lądu podczas postoju statków, co obniży emisję spalin.

Poza tym nowe miejsce jest bliżej centrum miasta. Można dostać się tam pieszo – o ile nie podróżujemy z ciężkim bagażem – lub podjechać komunikacją miejską.

O czym warto wiedzieć?

Pierwsze wypłynięcie promu „Stena Spirit”: piątek, 17 czerwca o godz. 19.30.
Adres: ul. Polska 4.
Koordynaty GPS: GPS 54.533212, 18.544250.
Autobusy: 133 lub 119 (przystanek Dworzec Morski / Muzeum Emigracji).

Oprac. Mateusz Kalinowski

Scheduled Featured miasto