Park Centralny: kolejna faza

0
704

Trwają prace przy trzecim, ostatnim etapie budowy Parku Centralnego. Wykonawca zajmie teren obecnego parkingu przed Urzędem Miasta Gdyni, gdzie rozpoczną się przygotowania pod budowę większego, podziemnego parkingu pod nowym parkiem.

Miejsca parkingowe na placu przed Urzędem Miasta Gdyni znikną na pewien czas, by w przyszłości mieszkańcy i turyści mogli parkować na nowym i większym podziemnym parkingu, z wygodnym wyjściem wprost do Parku Centralnego.

Parking zostanie odgrodzony

Roboty budowlane związane z trzecim (i jednocześnie ostatnim) etapem tej zielonej inwestycji w przyszłym tygodniu wchodzą w kolejny etap. Wykonaca, firma Budimex aktualnie prowadzi prace ziemne potrzebne do przygotowania przyszłej podziemnej infrastruktury. Będzie to wymagało czasowego odgrodzenia terenu przy rogu ulic Świętojańskiej i alei marszałka Piłsudskiego, gdzie aktualnie działa wspomniany parking dla samochodów.

Parking zostanie odgrodzony przez wykonawcę w weekend, 11 i 12 czerwca. Oznacza to, że od tego momentu pozostawienie auta w tym miejscu nie będzie już możliwe – kierowcy powinni usunąć swoje samochody z parkingu przed tym terminem.

Aby ułatwić komunikację wokół skrzyżowania, planowane jest najpierw wygrodzenie placu, a później – 13 i 14 czerwca – dopuszczenie ruchu w obrębie skrzyżowania (fragment umożliwiający skręt z ulicy Świętojańskiej w al. Piłsudskiego) w czasowo zmienionej organizacji ruchu. Przesunięta zostanie też istniejąca droga rowerowa.

Zmiany w organizacji ruchu dotyczą też wyjazdu z budowy, który powstanie przy alei marsz. Piłsudskiego, na wysokości istniejącego skateparku.

Zielone płuca Gdyni

Przypomnijmy, że ostatni, trzeci etap Parku Centralnego obejmuje rozległy teren sięgający od pawilonu przy istniejącym skateparku aż do skrzyżowania alei marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską.

To zadanie, dzięki któremu nowa przestrzeń rekreacji i wypoczynku w centrum miasta zyska zupełnie nową infrastrukturę – w tym staw z fontanną, który zimą będzie pełnić funkcję lodowiska, obiekty gastronomiczne, zielone polany piknikowe, boisko i oczekiwany przez mieszkańców podziemny parking na około 270 samochodów wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Parking zaprojektowano tak, aby jego użytkownicy mogli przez jedno z kilku wyjść przedostać się bezpośrednio do zielonej, parkowej przestrzeni. Obecny parking przed siedzibą Urzędu Miasta Gdyni zamieni się natomiast w zielony skwer z miejskimi meblami.

Naturalnie najważniejszym elementem Parku Centralnego będzie zieleń – tylko w ramach trzeciego etapu nasadzonych zostanie m.in. kilkadziesiąt drzew różnych gatunków, kilkanaście tysięcy ozdobnych krzewów i kilkadziesiąt tysięcy pnącz oraz kwiatów, ozdobnych traw i bylin.

W ramach realizacji poprzednich etapów zielonej inwestycji na obszarze sięgającym od ulicy Tetmajera do skateparku zrealizowano już natomiast strefę spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, ogrodem sensorycznym czy wybiegiem dla psów oraz linowy plac zabaw, skatepark dla początkujących, siłownię pod chmurką oraz nowe ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy, z których regularnie korzystają gdynianie.

Oprac. Mateusz Kalinowski