Ostatni dzień głosowania!

0
511

Już nie ma na co czekać – poniedziałek to ostatni dzień na głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim!

To czas, w którym możemy zdecydować o tym, jak zostanie rozdysponowane ponad 11 milionów złotych z budżetu miasta. Wybieramy spośród 245 różnych propozycji, które w ostatnich miesiącach przygotowywali gdynianie i gdynianki. Wybierać projekty można nawet nie wychodząc z domu, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.

Głosowanie w gdyńskim BO2022 potrwa jeszcze do północy 19 września. Lista wszystkich 245 projektów, spośród których wybieramy, wraz z ich opisami, jest dostępna na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Czas najwyższy zapoznać się z pomysłami sąsiadów i sąsiadek oraz wybrać te, które powinny zostać zrealizowane.

Głosuj 3 razy 3

W głosowaniu można wybrać maksymalnie trzy projekty w każdej z trzech kategorii – projektów miejskich w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego oraz projektów dzielnicowych: dużych i małych z jednej wybranej dzielnicy – nie musi być to dzielnica, w której mieszkamy.

Głosować można za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl. Cudzoziemcy oraz osoby nie posiadające nr. PESEL bądź Karty Mieszkańca mogą złożyć oświadczenie i tym samym wziąć udział w głosowaniu. Wybierać ulubione projekty mogą bowiem wszystkie osoby mieszkające w Gdyni – bez względu na wiek czy adres zameldowania.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą oddać głos w jednym ze stacjonarnych punktów głosowania. W sobotę, 17 września, będzie można to zrobić w punkcie przy Gdynia Arena w godz. 12.00-15.00, czyli ma mecie gry miejskiej „Akcja – Trakcja – Trajtek”.

Plus jeden dla aktywnych dzielnic

W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży: „pierwszy pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. Z kolei w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Projekty te zostaną zrealizowane z innych środków miasta.

Ogłoszenie wyników

Wyniki BO2022 poznamy bowiem już 21 września o godz. 17.00. W UrbanLab Gdynia odbędzie się otwarte spotkanie, podczas którego stanie się jasne, jak głosowali gdynianie i gdynianki. Przedstawione zostaną listy zwycięskich projektów oraz laureaci premii „+1”. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby zaangażowane w Budżet Obywatelski – warto wziąć udział, spotkać się osobiście i wspólnie świętować zwycięstwo sąsiedzkiego zaangażowania.

Wypełnij ankietę

Każda edycja Budżetu Obywatelskiego różni się od poprzednich. Wprowadzane zmiany są w dużej mierze wynikiem prowadzonej ewaluacji, której ważnym elementem jest ankieta wypełniana przez mieszkańców pod koniec każdego procesu. Również w tym roku gdynianie i gdynianki mają taką możliwość. Formularz ewaluacyjny dostępny jest tu oraz w aplikacji, w której odbywa się głosowanie. Ankieta jest anonimowa. Jej wypełnienie zajmie 10 minut.

Jak dotąd mieszkańcy i mieszkanki Gdyni w ośmiu edycjach Budżetu Obywatelskiego wybrali do realizacji 546 inicjatyw (w tym 123 projekty w BO2021, których realizacja rozpoczęła się w tym roku budżetowym, czyli od stycznia 2022). Łącznie zakończonych zostało ponad 330 projektów.

Oprac. Łukasz Strzałkowski