Oksywie: Park leśny

0
269

Wygodniej, bezpieczniej oraz w urokliwych okolicznościach przyrody – tak wygląda połączenie Oksywia Górnego z Dolnym, czyli trakt leśny biegnący od ul. Bosmańskiej do ul. Żeglarzy.

To dwie malownicze ścieżki, wzdłuż których znajdują się miejsca rekreacji i odpoczynku. O tym mieszkańcy będą mogli przekonać się już wkrótce. Właśnie trwają formalności związane z odbiorem terenu oraz oddaniem go do użytku. Inwestycja została zrealizowana w ramach rewitalizacji tej części Oksywia.

Tarasowe ukształtowanie terenu w tym miejscu naturalnie dzieliło Oksywie na dwie części, a teraz połączyła je leśna ścieżka. To inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców, którzy o potrzebie ułatwienia komunikacji pomiędzy górną i dolną częścią dzielnicy mówili w trakcie konsultacji zapisów Gminnego Programu Rewitalizacji w 2015 i 2016 roku. To właśnie obszar pomiędzy ulicami Żeglarzy i Bosmańską był wskazywany jako miejsce, w którym mogłoby powstać nowe przejście.

Budowa leśnego połączenia między Oksywiem górnym i dolnym rozpoczęła się w lutym zeszłego roku. Projekt został wykonany na podstawie koncepcji wyłonionej w konkursie „ Łączymy Oksywie” na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, a wartość jego realizacji to 3 841 982,95 zł. Zakończyły się prace budowlane, ale trwają procedury związane ze zgłoszeniem zakończenia robót w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Te mogą potrwać do końca stycznia.

Co obejmował zakres inwestycji?

  • przejście przez lasek od ul. Bosmańskiej do Żeglarzy (około 350 metrów długości i 32 m różnicy wysokości),
  • trasę złożoną z dwóch ścieżek: główną (tzw. na skróty) oraz meandrującą. Ta druga dostosowana jest do potrzeb osób o ograniczonej mobilności w stopniu, na który pozwala ukształtowanie terenu i istniejący drzewostan,
  • miejsca odpoczynku (ławki). W górnej części jest niewielki plac rekreacyjny z urządzeniami do zabawy dla dzieci oraz stoły piknikowe.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja części dzielnicy Oksywie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Oprac. Marek Lutowski