Oksywie: Ogród społeczny

0
906

Czy w mieście można uprawiać warzywa, owoce oraz inne rośliny? Oczywiście! Nawet, jeśli nie ma się do tego warunków we własnym domu czy mieszkaniu.

Kontakt z naturą i przestrzeń do hodowania własnych sadzonek zapewniają mieszkankom i mieszkańcom gdyńskie ogrody społeczne. Ideą przyświecającą tego typu przedsięwzięciom jest integracja i aktywizacja społeczności lokalnej, zwiększenie funkcjonalności przestrzeni miejskiej, edukacja, ale także, co warto podkreślić, ukazanie, jak ogromny wpływ na środowisko w mieście mogą mieć jego mieszkańcy.

Jeden z ogrodów społecznych urządzono na dziedzińcu Przystani Śmidowicza 49 na Oksywiu. Wszystko dzięki współpracy gdyńskiego samorządu, Banku Żywności w Trójmieście i firmy Target. W jej efekcie powstają Otwarte Ogrody Gdyni. Projekt zainaugurowano w 2017 roku właśnie w Przystani Śmidowicza 49 – w części Oksywia objętej Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Gdyni.

W każde czwartkowe popołudnie w godz. 16.00-18.00 Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu zaprasza na spotkania w ogrodzie społecznym. To czas wspólnej pielęgnacji rosnących tu roślin, ale też rozmowy o tym, jak rozwijać to miejsce, by dawało jak najwięcej radości. Niezależnie od czwartkowych spotkań do ogrodu można przyjść każdego dnia i o każdej porze. Żeby popielić i posadzić – dać coś od siebie miejscu, którego gospodarzami są wszyscy mieszkańcy.

W Przystani działa również punkt wymiany kwiatów. Mieszkańcy mogą tam zaopiekować się rośliną pozostawioną przez innych, ale też przynieść swoją.

Oprac. Mateusz Kalinowski