Oksywie: aktywne przejścia dla pieszych

0
698

Na Oksywiu powstała kolejna inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo pieszych. W ramach Budżetu Obywatelskiego zaprojektowano i wybudowano tam cztery inteligentne zebry.

 

Aktywne przejścia dla pieszych powstały na ul. Bosmańskiej – na wysokości budynku nr 41, ul. płk. Dąbka – na wysokości budynku nr 100a, ul. Zielonej – na wysokości budynku nr 13 i ul. Śmidowicza – przy PGZ Stoczni Wojennej.

W każdej z powyższych lokalizacji wykonano oznakowanie pionowe i poziome. Zamontowano detektory wykrywające pieszych, którzy oczekują na przejście. Ponadto zainstalowano aktywne elementy LED w jezdni oraz lampy LED nad znakami D-6. Równie istotną częścią tej inwestycji było wybudowanie i skonfigurowanie szafy sterowniczej wraz z zasilaniem oraz lokalnej kanalizacji kablowej. Rejon przejść zyskał też lepiej wyprofilowane chodniki oraz krawężniki.

Pomysłodawczynią tego zadania jest pani Wiktoria Janas, która zdecydowała się wykorzystać środki finansowe z Budżetu Obywatelskiego na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo mieszkańcy bardzo chętnie poparli wniosek budowy inteligentnych przejść. Całkowity koszt inwestycji to prawie 200 tysięcy złotych.

Oprac. Łukasz Strzałkowski