Odważni wygrywają

0
167

14 edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej dotyczącej profilaktyki raka jądra “Odważni wygrywają” wystartowała 2 listopada. To całoroczny projekt edukacyjny, którego finał przypada na listopad – miesiąc poświęcony męskiemu zdrowiu.

Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem i właśnie w tym miesiącu, dzięki inicjatywie Fundacji, mieszkańcy Gdyni jak i Trójmiasta, mogą skorzystać z licznych aktywności, promujących profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne.

Kampania skierowana jest głównie do młodych mężczyzn, w wieku od 17 do 35 roku. Wybór takiego przedziału wiekowego podyktowany jest statystyką – właśnie w tej grupie wiekowej, rak jąder jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Statystycznie stanowi aż 25% zachorowań w populacji.

Dzięki regularnemu samobadaniu, możliwe jest wczesne wykrycie raka jądra, który we wczesnym stadium jest wyleczalny niemal w 100%. Dlatego to właśnie profilaktyka w chorobach nowotworowych jest kluczowa, a skutecznym sposobem na propagowanie tej wiedzy jest Kampania Odważni Wygrywają, której działania realizowane są już w całym kraju. W Kampanii podkreślana jest szczególna rola kobiet, które często są inicjatorkami zachowań prozdrowotnych, zachęcając mężczyzn do regularnego samobadania jąder.

Co roku, w bezpłatnych wydarzeniach organizowanych w ramach listopadowej odsłony Kampanii, biorą udział setki mieszkańców Trójmiasta. Dzięki aktywnościom w social mediach nasze działania są widoczne i rozpoznawalne w całej Polsce. Także w tym roku zapraszamy na wyjątkowe „odważne” wydarzenia, licząc na aktywny udział mieszkańców!

Harmonogram odważnych wydarzeń listopadowych:

13.11.2023, godz. 19.00 – Trening rugby – ćwiczenia z czterokrotnym Mistrzem Polski – rugbistami z Rugby Club Arka Gdynia na Międzynarodowym Stadionie Rugby w Gdyni, ul. K. Górskiego
19.11.2023, godz. 11.00 – Odważne morsowanie – rozpoczęcie sezonu morsowania z trenerem Adrianem Hoffmanem ,,Poziom Wyżej’’. Gdańsk Brzeźno, plaża, koniec ul. Hallera
2-30.11.2023 – Wystawa fotograficzna #badajjajka w ramach współpracy z fundacją Kochasz dopilnuj – w CH Riviera, w przestrzeni „Riviera Sztuki”

Jak co roku, do listopadowych działań, przyłączają się trójmiejscy restauratorzy. Odważne restauracje, zapraszają na specjalnie przygotowane, dostępne tylko w listopadzie, „odważne” dania i napoje. 10% z ich sprzedaży zostanie przekazane na kontynuację całorocznych działań edukacyjnych dla młodzieży, prowadzonych przez Fundację.

Organizatorem i inicjatorem akcji jest Fundacja „Gdyński Most Nadziei” (www.mostnadziei.pl). Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, finansowany ze środków Gminy Miasta Gdynia.

Oprac. Marek Lutowski