Od jutra nowe ograniczenia #zostanwdomu

0
682

Premier RP ogłosił wprowadzenie nowych, zaostrzonych zasad bezpieczeństwa publicznego w związku z epidemią koronawirusa.

Zapowiedziane zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia 2020 roku i będą obowiązywać przez 14 dni, z możliwością przedłużenia tego terminu. Ograniczenia związane są z przebywaniem w strefie publicznej, przemieszczaniem się transportem publicznym, zasadami bezpieczeństwa w zakładach pracy, czy sklepach.

DYSTANS SPOŁECZNY:
W myśl nowych zaleceń w przestrzeni publicznej należy zachować odpowiedni dystans:

  • 2 metry przestrzeni pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej. Nie dotyczy to osób niesamodzielnych i ich opiekunów, a także dzieci do 13. roku życia.
  • Osoby niepełnoletnie (do 18. roku życia) w przestrzeni publicznej mogą przebywać wyłącznie w towarzystwie dorosłego.

PRZESTRZENIE ZAMKNIĘTE:
Nowo wprowadzone zasady obejmują również ograniczenia dostępu do miejsc publicznych takich jak parki, – plaże, bulwary, promenady i zieleńce.

OGRANICZENIA W HANDLU I USŁUGACH:
Zamknięte zostaną wszystkie punkty świadczące usługi kosmetyczne, fryzjerskie, a także salony tatuażu czy piercingu.

Ponadto w obiektach handlowych i usługowych wprowadzone zostaną ograniczenia co do maksymalnej ilości przebywających w nich osób. Są one uzależnione od ilości kas (lub stanowisk obsługi) znajdujących się w placówkach.

  • w sklepach: 3 osoby na 1 kasę
  • w urzędach pocztowych: 2 osoby na 1 okienko
  • na targowiskach i bazarach: 3 osoby na 1 stragan

Przykładowo: przy 6 kasach w sklepie jednocześnie będzie mogło w nim przebywać 18 osób, na poczcie przy 3 okienkach – 6 osób. We wszystkich placówkach handlowych i usługowych wprowadzony zostaje obowiązek nakładania rękawiczek ochronnych.

Sklepy budowlane będą zamknięte w weekendy.

Aby zapewnić bezpieczeństwo seniorom, przy jednoczesnym zapewnieniu im możliwości zrobienia niezbędnych zakupów, wszystkie sklepy, drogerie i apteki w godzinach 10:00 – 12:00 będą otwarte TYLKO dla osób w wieku 65+.

OGRANICZENIA W ZAKŁADACH PRACY:
Aby ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród pracowników, przy jednoczesnym umożliwieniu prowadzenia dalszych działań zawodowych wprowadzono dodatkowe obostrzenia.

Obowiązywać będzie zachowanie dystansu 1,5m odległości pomiędzy stanowiskami pracy. Ponadto w miejscu pracy będą musiały zostać zapewnione środki ochrony, w tym głównie środki do dezynfekcji. Nowe zasady w zakładach pracy obowiązywać będą od czwartku, 2 kwietnia.

Zamknięte zostają hotele oraz miejsca noclegowe. Wyjątkiem objęte są pobyty o charakterze służbowym. Zasada ta obowiązywać będzie od weekendu – 3-5 kwietnia.

OGRANICZENIA ZABIEGÓW MEDYCZNYCH:
Na czas pandemii odwołane zostają wszelkie zabiegi medyczne, które nie są pilnie wymagane ze względu na stan zdrowia.

ROZSZERZONA FORMUŁA KWARANTANNY:
Nowe zasady sprawiają, że obowiązkową kwarantanną domową objęta zostaje nie tylko osoba z grupy ryzyka bycia zrażaną (np. wracająca zza granicy), ale także wszyscy domownicy mieszkające z tą osobą.

Nowe zasady obowiązują od 1 kwietnia z wyjątkiem wyżej wspomnianych ograniczeń w miejscach pracy i hotelach. Obostrzenia zaplanowano na 2 tygodnie, tj. do 14 kwietnia, przy czym istnieje możliwość, że termin ten zostanie wydłużony.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Marta Kuniecka