Nowe limity osób i nauka zdalna

0
619

Zmniejszony dopuszczalny limit osób m.in. w kinach, teatrach, hotelach czy restauracjach, a także w pojazdach komunikacji zbiorowej – to niektóre ze zmian, jakie od 15 grudnia wprowadza rząd.

Ponadto od 1 marca 2022 roku szczepienia staną się obowiązkowe dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Wprowadzenie nowych przepisów zapowiedziano podczas wtorkowej konferencji prasowej. Co dokładnie się zmieni?

LIMIT OSÓB
Od 15 grudnia wprowadzony zostanie limit osób na poziomie 30% w obiektach takich jak: kina, teatry, opery i filharmonie, kościoły, hale sportowe, hotele, bary i restauracje. Limit może zostać zwiększony o osoby w pełni zaszczepione. Za weryfikację certyfikatów COVID-19 odpowiedzialny jest właściciel prowadzący placówkę.

DYSKOTEKI I MIEJSCA DO TAŃCZENIA
Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki i miejsca do tańczenia. Wyjątek stanowić będzie noc sylwestrowa, kiedy w lokalach będzie mogło bawić się do 100 osób. Limit nie obowiązuje osób w pełni zaszczepionych.

NAUKA ZDALNA
Od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku (z pominięciem ferii świąteczno-noworocznych) w szkołach obowiązywać będzie nauka zdalna.

TRANSPORT ZBIOROWY
Od 15 grudnia w transporcie zbiorowym obowiązywał będzie limit 75% wszystkich dostępnych miejsc w danym pojeździe.

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA
Ponadto od 1 marca szczepienia będą obowiązkowe dla trzech grup. Są to: medycy, nauczyciele i służby mundurowe. Rząd pracuje także nad ustawą, w myśl której pracodawca będzie miał możliwość oczekiwać wyniku testu od pracownika.

Szczegóły uaktualnionych zasady dostępne będą na stronie internetowej rządu: www.gov.pl.

Oprac. Paweł Musiał