Nowe funkcjonalności miejskiej aplikacji

0
348

Dwa nowe moduły pojawiły się w aplikacji gdynia.pl. Dzięki modułowi „Transport” będzie można sprawniej podróżować po mieście, a moduł „Odpady” pomoże zorientować się w systemie odbioru odpadów, ale także pozwoli łatwo i wygodnie zamówić wywóz dużych gabarytów.

MODUŁ TRANSPORT
Moduł Transport zapewnia szybki oraz łatwy dostęp do rozkładów jazdy komunikacji miejskiej oraz tras przejazdów. Ponadto Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce przy współpracy z firmą Vooom udostępniło w miejskiej aplikacji mapę pojazdów współdzielonych umożliwiającą podgląd w czasie rzeczywistym na lokalizację samochodów, skuterów oraz hulajnóg na minuty udostępnianych przez różnych dostawców dla całego Trójmiasta i okolic, a także planowanie tras przejazdu z ich wykorzystaniem!

Najważniejsze funkcje nowego modułu to:

 • Live mapa – wszystkie przystanki komunikacji miejskiej, trasy oraz linie na jednej mapie, z możliwością szybkiego podglądu tablic odjazdów lub pełnego rozkładu z wybranego przystanku oraz dedykowany komunikacji publicznej planer podróży, który proponuje trasę przejazdu z rzeczywistymi czasami podróży jak również przybliżonym kosztem przejazdu;
 • Lista linii – pełne rozkłady jazdy autobusów, trolejbusów i tramwajów z wyszukiwarką linii, wyborem przystanku początkowego lub dowolnego na trasie przejazdu;
 • Lista przystanków – wszystkie przystanki w sieciach komunikacyjnych ZKM Gdynia, ZTM Gdańsk oraz MZK Wejherowo w tym wyszukiwarka oraz możliwość wybrania najbliższego przystanku po lokalizacji GPS. Dzięki funkcji ulubione możesz mieć szybki dostęp do przystanków z których odjeżdżasz najczęściej z podglądem najbliższych kursów;
  Transport współdzielony – Mapa prezentuje w czasie rzeczywistym pojazdy współdzielone oraz daje nam możliwość zaplanowania podróży wybranymi środkami transportu. Możesz wybrać carsharing, skuter, hulajnogę lub komunikację miejską. Możesz nawet wybrać konkretnego operatora albo rodzaj silnika. Dzięki wygodnym filtrom to Ty wybierasz jak chcesz podróżować. Planer podróży poda Ci różne warianty przejazdu w zależności od preferowanego środka transportu wraz z czasem i szacunkowym kosztem.
 • Miejsca parkingowe dla OzN – ta funkcja pozwala w łatwy i wygodny sposób wskazać kierowcom uprawnionym do parkowania na miejscach dla osób z niepełnosprawnością najbliższe wolne miejsce parkingowe oraz wskazać trasę do niego.
 • Ulubione – jeśli chcesz mieć szybki dostęp do swoich ulubionych przystanków to tutaj jest właściwe miejsce. Dodaj przystanki i ciesz się z wygodnego dostępu do nich.

Rozładowanie korków, redukcja emisji spalin i zmniejszenie smogu, to największe wyzwania miejskie, które na dodatek wpisują się w globalne działania redukujące skutki kryzysu klimatycznego. Korzystając z transportu miejskiego czy współdzielonego możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza i spowodować, że liczba starych i używanych pojazdów, które emitują zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla, zmniejszy się. Wzrośnie także liczba miejsc parkingowych i poprawi się przepustowość ulic.

MODUŁ ODPADY
Najważniejsze funkcje modułu to:

 • Harmonogram – Dzięki tej funkcjonalności mieszkaniec może w każdej chwili i w dowolnym miejscu sprawdzić harmonogram wywozu śmieci dla swojej dzielnicy, by dowiedzieć się, kiedy zostaną odebrane poszczególne nieczystości.
 • Zamów odbiór odpadów – Szybki i wygodny sposób, aby zamówić odbiór odpadów wielkogabarytowych, dużych elektroodpadów lub popiołu poza okresem grzewczym. Wystarczy wypełnić prosty formularz on-line, a urzędnicy szybko i sprawnie zajmą się niepotrzebnymi odpadami jak szafy czy komody.
 • Status zgłoszenia – Po dokonaniu zgłoszenia odbioru odpadów mieszkaniec otrzymuje indywidualny numer zgłoszenia, dzięki czemu, w każdej chwili może sprawdzić na jakim etapie jest jego zgłoszenie.
 • Jak segregować? – Wyszukiwarka odpadów stanowiąca niezrównaną pomoc przy właściwej segregacji wszelkich odpadów. Po wpisaniu dowolnego rodzaju odpadu aplikacja podpowie, z którą frakcją należy go segregować.
 • PSZOK – Zakładka PSZOK zawiera dane adresowe w postaci interaktywnej mapy oraz listy na temat szczegóły funkcjonowania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), w których mieszkaniec może pozostawić bezpłatnie odpady przeznaczone do unieszkodliwienia lub odzysku.

Moduł Odpady agreguje te wszystkie informacje, które na co dzień trafiają do mieszkańców w różnej formie. Olbrzymim usprawnieniem jest możliwość rezerwacji wywozu odpadów wielkogabarytowych on-line, gdzie od razu podajemy czy chcemy się pozbyć starej szafy czy deski do prasowania. Dzięki funkcji Jak segregować? Szybko i łatwo znajdziemy informację do jakiego pojemnika powinien dany odpad trafić. To kolejne rozwiązanie łączące nowe technologie i troskę o środowisko.

Oprac. Karol Molęda