Niezwykły sukces gdyńskich licealistów!

0
407

Niezwykły sukces gdyńskich licealistów! Drużyna Tricity Racing z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znalazła się w finale konkursu „F1 in Schools Poland”.

Sześcioosobowa ekipa „Dziewiątki” zdobyła nie tylko tytuł wicemistrza Polski, ale także zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Verbal Presentation” i drugie miejsce w kategorii „FIA Woman in Motosport award”.

W połowie maja w „Zatoce Sportu” Politechniki Łódzkiej odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu F1 in Schools Poland. Drużyna Tricity Racing z IX LO w Gdyni w składzie: Jakub Warcaba, Filip Krysztofowicz, Kornelia Osowska, Mateusz Listkowski, Mateusz Gawrewicz, Jakub Gomułkiewicz, od pół roku przygotowywała się do tego dnia, tworząc swoją markę i tożsamość od zera.

Opiekunem zwycięskiego zespołu jest Arkadiusz Ordyniec. Tricity Racing dzielnie pracowało nad modelem 3D, który później wykonali na frezarce CNC.

F1 in Schools jest uznawany za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty na STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics). Zapoczątkowany w 8 szkołach w Wielkiej Brytanii w 1999 roku, jest aktualnie obecny w ponad 26 000 szkołach w 51 krajach. Jest to jedyna w swoim rodzaju globalna platforma promocji filozofii Formuły 1 wśród młodzieży. Statut założycielski organizacji F1 in Schools stanowi, że jest ona i pozostanie organizacją nienastawioną na zysk. Fundusze pozyskane od sponsorów są inwestowane w administrowanie, rozwój i rozszerzanie zasięgu programu wśród młodzieży.

Program istnieje od 1999 roku i z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Organizowane są edycje w kolejnych krajach, dynamicznie rośnie liczba uczestniczących zespołów. Najlepsze ekipy, które wygrywają krajowe zawody są zapraszane na światowe finały. W 2023 roku finały odbędą się we wrześniu w Singapurze. Organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby 60 uczestniczących zespołów. Sponsorem finałów jest Aramco. Do wygrania jest trofeum, są stypendia na uznane Szkoły Wyższe, są także przyznawane nagrody w 18. kategoriach wspieranych przez zespoły F1 i znane firmy obecne w tym sporcie. F1 in Schools jest silnie wspierane bezpośrednio przez Formułę 1. Na finałach zawsze pojawiają się znane osoby zaangażowane w F1. W krajach gdzie organizowane są wyścigi F1, często lokalne finały lub wręczanie nagród odbywa się w trakcie weekendu F1. Dzięki temu zwycięskie ekipy mają szansę poznać F1 od środka.

Oprac. Karol Molęda