Największe regaty w historii Polski odbędą się w Gdyni!

0
235

Mistrzostwa Świata World Sailing, druga, po igrzyskach olimpijskich, najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, w 2027 roku odbędzie się w Polsce.

Gospodarzem regat będzie Gdynia, do której przyjedzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje. O prawo do organizacji imprezy walczyło 13 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty. Mistrzostwa zorganizuje Polski Związek Żeglarski w partnerstwie z Miastem Gdynia, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Samorządem Województwa Pomorskiego.

Mistrzostwa Świata World Sailing odbywają się raz na cztery lata w okresie olimpiady, czyli czterolecia między igrzyskami olimpijskimi. To pierwsza i najwyższa rangą impreza kwalifikacyjna do igrzysk. Gospodarzami poprzednich edycji mistrzostw były kolejno: Kadyks (Hiszpania) w 2003 roku, Cascais (Portugalia)– 2007, Perth (Australia) – 2011, Santander (Hiszpania) – 2014, Aarhus (Dania) – 2018 oraz Haga (Holandia) – 2023.

Najbliższa edycja imprezy, po raz pierwszy w historii odbędzie się w nowej formule. Dotychczas regaty we wszystkich konkurencjach olimpijskich były rozgrywane w jednym miejscu. Doświadczenia, koszty, uwarunkowania logistyczne i organizacyjne spowodowały korektę formatu i podział mistrzostw na dwie części – pierwsza odbędzie się w 2026 roku w Walencji, druga w 2027 roku w Gdyni. To bez wątpienia największa impreza w historii polskiego żeglarstwa oraz najwyższe rangą wydarzenie sportowe w Gdyni.

Gdyni rywalizować będą żeglarze klas dwuosobowych: 49er, 49erFX, Nacra 17, 470 oraz żeglarze z niepełnosprawnościami. Walencja gościć będzie żeglarzy konkurencji jednoosobowych w windsurfingowej klasie iQFoil, kitesurfingowej Formula Kite oraz ILCA.

Mistrzostwa Świata World Sailing to największa w historii impreza żeglarska w Polsce. Praca nad samą aplikacją trwała wiele tygodni, a w przygotowanie wniosku zaangażowana była liczna grupa osób. Poza zespołem Polskiego Związku Żeglarskiego w przygotowaniach udział wzięli przedstawiciele miasta Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu, Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządu województwa pomorskiego oraz zewnętrzni konsultanci.

Powołana przez World Sailing komisja oceniająca wnioski brała też pod uwagę kwestie logistyczne, potencjał turystyczny miasta i regionu, stopień zaawansowania ekologicznych standardów, potencjalne atrakcje dla uczestników mistrzostw, możliwości budżetowe, wsparcie organizacji rządowych i samorządowych, współpracę różnych grup interesariuszy. Wszystkie elementy znalazły odzwierciedlenie w złożonej aplikacji i finalnej prezentacji, którą przedstawiał zespół pod przewodnictwem prezesa PZŻ Tomasza Chamery. W zespole znaleźli się również: Agnieszka Pomaska – posłanka RP (doświadczona żeglarska), Katarzyna Gruszecka – Spychała (Przewodnicząca Rady Społeczno – Gospodarczej dla obszaru metropolitalnego Trójmiasta) oraz współpracownicy PZŻ Paweł Brach i Piotr Oleksiak.

Na powyższe zaufanie Polski Związek Żeglarski pracuje od wielu lat, regularnie organizując międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej w wielu klasach olimpijskich i nieolimpijskich. Po każdych regatach podkreślany jest profesjonalizm, znakomita organizacja, dobre warunki do żeglowania na polskich akwenach, zaplecze oraz realizacja działań pozażeglarskich. Większość z tych imprez organizowanych jest w Gdyni, w ramach odbywającego się tutaj od 25 lat regatowego festiwalu Gdynia Sailing Days. W efekcie właśnie to miasto gościć będzie najlepszych na świecie żeglarzy w klasach olimpijskich.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Marek Lutowski