Morze mnie kręci

0
703

Finaliści konkursu „Morze mnie kręci” wzięli udział w warsztatach filmowych, gdzie pod okiem ekspertów dopracowywali kwestie realizacyjne i scenariusze swoich krótkich produkcji. Autor najlepszego pomysłu na film promujący gospodarkę morską otrzyma 10 tysięcy złotych na jego stworzenie.

„Morze mnie kręci” to konkurs filmowy dla młodych twórców. Mogły się do niego zgłaszać osoby, w wieku od 20 do 35 lat, z ciekawymi pomysłami na reklamowe wideo na temat gospodarki morskiej. Spośród nadesłanych propozycji, wyłoniono pięć najlepszych. Ich autorzy zostali finalistami konkursu i otrzymali szansę na podszlifowanie swoich scenariuszy pod okiem ekspertów z Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Specjalne dwudniowe warsztaty odbyły się w weekend, 15 i 16 sierpnia. Poprowadzili je: Jerzy Rados, – zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Filip Marczewski – reżyser i scenarzysta, wykładowca Szkoły Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Jan Majle – copywriter, autor wielu kampanii reklamowych, odpowiedzialny za kreację komunikacji czołowych marek obecnych na polskim rynku, a także Sławomir Pultyn – operator, fotograf i reżyser, wykładowca w gdyńskiej filmówce.

Finaliści musieli się odpowiednio przygotować do warsztatowej pracy. Przed zajęciami zostali poproszeni o przygotowanie scenopisów filmu. Każdy musiał też stworzyć krótki fotograficzny lub filmowy moodboard, czyli zbiór inspiracji dotyczący zgłoszonego pomysłu. Z taką bazą można było rozpocząć analizę propozycji ze specjalistami.

Uczestnicy zajęć najpierw obejrzeli i przeanalizowali zeszłoroczne zwycięskie prace. Następnie, wraz z ekspertami, omówili przygotowane przez siebie teksty i moodboardy. Potem przyszedł czas na ekspercie wykłady. Pierwszy dzień warsztatów zakończyło spotkanie ze storyboardzistą. Każdy uczestnik miał za zadanie przygotować z nim 5 różnych kadrów, najbardziej reprezentatywnych dla ich przyszłego filmu.

Drugiego dnia finaliści spotkali się ze Sławomirem Pultynem, który przeanalizował z nimi scenariusze ich filmów pod kontem operatorskim oraz, na podstawie shooting boardów, podpowiedział, jak najlepiej kadrować dane sceny. Teraz autorzy mają czas na wprowadzenie poprawek w swoich scenariuszach i shooting boardach. Ostateczną wersję swoich pomysłów muszą przesłać organizatorom konkursu do 18 sierpnia. Na podstawie tych materiałów zostanie wybrany zwycięzca, który otrzyma 10 tysięcy złotych na realizację swojego filmu.

Konkurs jest organizowany w ramach Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2020 przez miasto Gdynia oraz Pomorską Fundację Filmową.

Premiera zwycięskiej produkcji odbędzie się podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2020.

Oprac. Marta Kuniecka