Młodzieżowe słowo roku 2017

0
1339

W ankiecie na Młodzieżowe słowo roku 2017 wzięło udział 5000 osób! Najwięcej głosów zebrał “sztos”, ale to słowo wygrało już w 2016 roku.

Sławetny “sztos” otrzymał aż 417 punktów, na drugim miejscu z 269 wskazaniami był dwudzionek, który ma zastąpić pojęcie weekendu. 227 głosów oddano na wyraz XD używany w komunikacji pisanej ale coraz częściej stosowany w języku mówionym, zapisywany w zgłoszeniach także iksde.

Kolejne 135 głosów padło na rodzinę wyrazów z rdzeniem ogar: ogarnąć/ogarniać, ogar, nieogar, jednak to także ubiegłoroczne typy. Do granicy 100 punktów zbliżył się jeszcze skrótowiec RIGCZ – rozum i godność człowieka.

Zgodnie z regulaminem, zwycięzcą plebiscytu nie mógł być zeszłoroczny laureat. Drugie z kolei słowo dwudzionek to słabo akceptowany pomysł, wyśmiewany już nawet przez poetę Juliana Tuwima. Uznano więc, że młodym słowem roku 2017 jest kolejne na liście XD.
Nam chyba najbardziej podobała się stwierdzenie smartwica, czyli określenie chorobliwego uzależnienia od telefonu komórkowego.
Źródło: sjp.pwn.pl
Oprac. Paweł Musiał