Matury międzynarodowe w III LO

0
713

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy przystąpili do krajowej matury poznali wyniki swoich egzaminów dojrzałości 3 lipca 2018 roku. Dwa dni później o wynikach swoich egzaminów zostali poinformowani maturzyści międzynarodowi.

Wszyscy tegoroczni absolwenci gdyńskiej “Trójki” zarówno krajową maturę (160 absolwentów), jak i międzynarodową maturę (40 absolwentów) zdali na bardzo wysokim poziomie. W czwartek 5 lipca 2018 o godz. 13.30 GMT (czas na południku zerowym), czyli o godz. 15.30 czasu środkowoeuropejskiego obowiązującego w naszym kraju, do 40 polskich szkół ponadgimnazjalnych realizujących program matury międzynarodowej (international baccalaureate), z Centrum Egzaminacyjnego IBO-International Baccalaureate Organization w Cardiff (Walia-Wlk. Brytania), dotarły wyniki tegorocznej matury międzynarodowej, a wśród nich do dwóch najstarszych polskich szkół IBO, tj. III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Te dwie szkoły już w 1993 roku jako pierwsze w Polsce rozpoczęły nauczanie w programie edukacyjnym kończącym się maturą międzynarodową.

Najwyższe wyniki w tym roku na maturze międzynarodowej w III LO w Gdyni uzyskały: Zofia Jankowska i Agata Kożuchowska, które zgromadziły po 44 punkty na 45 możliwych do zdobycia. W ten sposób uzdolnione uczennice gdyńskiej Trójki dołączyły do wąskiego grona absolwentów szkół IBO, którzy uzyskali tak znakomity wynik wśród kilkunastu setek tysięcy zdających maturę międzynarodową w 2018 r na całym świecie.

Tylko jeden punkt mniej (43/45 pkt.) uzyskali: Igor Kuszczak, Aleksandra Konopka, Bianka Kiedrowska i Agnieszka Chilińska. Łącznie aż 16 maturzystów na 40 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów, a więcej niż  połowa ze zdających (27) uzyskało 37 i więcej punktów czyli tyle, ile wymagają podczas rekrutacji najlepsze uczelnie na świecie, np. Oxford lub Cambridge.

Średnia wyników z egzaminów na przeprowadzonej w maju 2018 roku maturze międzynarodowej w III LO w Gdyni wyniosła 38,2 pkt. ( na 45 maks. ) i jest jedną z najwyższych na świecie.

W III LO w Gdyni już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization. W 2018 roku przypada 50-lecie utworzenia International Baccalaureate Organization (1968-2018), a także 25-lecie utworzenia pierwszych polskich szkół IB. W sobotę 1 października 2018 roku w III LO im. Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość Jubileuszu XXV-lecia Polskich Szkół IBO, połączona z wręczeniem dyplomów IB tegorocznym absolwentom gdyńskiej Trójki i nagród dla uczniów III LO, którzy reprezentowali Polskę na międzynarodowych olimpiadach naukowych. Zostaną także uhonorowani absolwenci z najlepszymi wynikami uzyskanymi na maturze krajowej.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Witek Olejarz