Licealiści na prestiżowych zawodach

0
211

Przedstawiciele gdyńskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza po raz kolejny będą reprezentować Polskę na prestiżowych, Międzynarodowych Zawodach Prawniczych (International Moot Court) 2023. Gdyńska ekipa wyruszyła do Rumunii.

W Campulung, w Rumunii, rozpoczęły się Międzynarodowe Zawody Prawnicze (International Moot Court) 2023, które potrwają aż do 7 listopada 2023 roku. Uczniowie II LO już po raz dwunasty brać będą udział w prestiżowym, unikatowym na skalę europejską, konkursie jakim jest symulacja postępowania karnego przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, przeznaczonym dla uczniów szkół średnich.

Młodzież z klas o profilu prawniczym w II Liceum czterokrotnie już uczestniczyła w Międzynarodowych Zawodach Prawniczych odbywających się co dwa lata w Hadze, a będących jedynymi tego typu zawodami na świecie. Dwukrotnie byli także organizatorami bliźniaczego wydarzenia, czyli Baltic Moot Court (w latach 2013 i 2015) w Gdyni.

W tym roku w konkursie będą uczestnicy uczniowie z takich krajów jak: Rumunia, Bułgaria, Północna Macedonia, Słowacja, Niderlandy, a także Królestwo Eswatini. Gdynię repetują: Natalia Miotk, Maria Spychała, Agata Szymańska, Julia Sadowska, Szymon Bieniuk, Marek Kobiella i Marcel Podgórny. Uczniów przygotowała Anna Ćwiklińska-Rutka przy wsparciu prawników: Aleksandry Zaręby, Mariusza Marciniaka oraz nauczycielki retoryki – Teresy Wasiak. Z uczniami pojechała też Małgorzata Duszewska.

Sprawa, którą zaprezentują licealiści, dotyczy odpowiedzialności biznesmena i polityka z fikcyjnego kraju za atak na obiekty cywilne, co skutkowało śmiercią cywilów, w tym dzieci. Uczniowie odgrywają role obrońców i oskarżycieli, bazując na Statucie Rzymskim obowiązującym przed Trybunałem Karnym w Hadze. Sędziami będą prawdziwi sędziowie Trybunału oraz sędziowie i prawnicy z Rumunii.

Uczniowie mogą wziąć udział w zawodach dzięki dofinansowaniu od gdyńskiego samorządu, Rady Rodziców II LO oraz sponsorów. Pomogli także prawnicy: mecenas Tomasz Kopoczyński i kancelaria Misiewicz, Mosek i Partnerzy. Poza codziennymi zmaganiami konkursowymi uczniowie poznają również zamki w Transylwanii, m.in. zamek Peles w Sinai czy Bran pod Brasowem.

Oprac. Małgorzata Trasna