Komunijny festiwal prezentów

0
320

W ostatnich latach można zaobserwować niepokojący trend, gdzie prezenty na pierwszą komunię świętą stają się coraz bardziej kosztowne i materialistyczne.

Smartfony, tablety, laptopy, a nawet drogie zegarki zastępują tradycyjne, skromne upominki. Przykłady niektórych podarunków mogą wprawić w zdumienie. Wśród najbardziej niezwykłych można wymienić quady, jachty czy loty helikopterem. Taka zmiana w podejściu do obdarowywania prowadzi do absurdalnie niezdrowej rywalizacji między dziećmi i całymi rodzinami a przede wszystkim wprowadza niepotrzebny materializm do tak ważnego, katolickiego wydarzenia. Przecież I komunia święta powinna być czasem skupienia na duchowym wymiarze sakramentu i warto przypomnieć sobie, że najlepsze upominki to te, które mają znaczenie symboliczne, a niekoniecznie wysoką cenę.

Przykładem takich prezentów są na przykład zegarki z wygrawerowanym mottem lub cytatem, bransoletki z symbolem krzyża, elegancka książka o życiu świętych czy szkatułka na biżuterię z religijnym motywem. Rewelacyjnym pomysłem jest także krzyż wykonany ze szkła, cyny oraz zdobiony bursztynem. – Taki prezent ma wiele zalet. Po pierwsze, krzyżyk jest symbolem chrześcijaństwa i doskonale oddaje duchowy charakter pierwszej komunii świętej. Po drugie, bursztyn, który jest integralną częścią krzyżyka, ma głębokie korzenie w polskiej kulturze i tradycji, co dodaje mu dodatkowej wartości. – tłumaczy nam Sebastian Pawlak z gdańskiej pracowni Amperlamp. – W związku z tym, że wykonywany jest ręcznie przez doświadczonych rzemieślników to mamy pewność, że każdy egzemplarz jest unikatowy i ma niepowtarzalny charakter. To nie tylko piękny prezent, ale przede wszystkim pamiątka, która będzie przypominać dziecku o tym ważnym dniu przez całe życie. – dodaje Pawlak.

Wybierając prezent na pierwszą komunię świętą, warto pamiętać o edukacyjnej roli, jaką mogą pełnić drobne, symboliczne upominki. Dzieci, obdarowane takimi prezentami, uczą się, że prawdziwą wartość ma nie to, co materialne, ale to, co duchowe i wewnętrzne. Rodzice oraz bliscy mają wówczas szansę na przekazanie ważnych wartości i pokazanie, który z wymiarów życia jest najważniejszy.

Oprac. Małgorzata Trasna