Jubileuszowy parkrun

0
288

Rekordowe 472 uczestników zgromadził na swoim starcie pierwszy 500. parkrun w Polsce.

Nowy rekord uczestników z okazji jubileuszowego startu został pobity w sposób nie budzący wątpliwości. Dotychczasowy, pochodzący z kwietniu 2016 roku, wynosił 390 zawodników, a więc aż o 82 mniej.

Powiedzieć, że do Gdyni zjechała się śmietanka z wielu miejsc w kraju, to nic nie powiedzieć. Wśród przybyłych można było spotkać mieszkańców takich miast, jak: Bydgoszcz, Chełm, Gdańsk, Kościerzyna, Iława, Jarocin, Malbork, Mrągowo, Olsztyn, Swarzędz, Kutno, Kraków, Poznań, Pruszków, Rumia, Lublin, Warszawa czy Wejherowo. Najdalej miał zaś uczestnik przybyły z holenderskiego Maastricht.

Rodzina parkrunu to swoisty fenomen. Sama liczba wolontariuszy wspierających wydarzenie z własnej woli robi bowiem wrażenie. Bezpłatny bieg obsługiwało 46 pomocnych dusz, z czego 34 nie łączyło swoich funkcji z bieganiem.

Ten wspaniały, rodzinny i pełen entuzjazmu klimat czuć było w powietrzu. Sobotnia pogoda idealnie nadawała się do biegania i zachęcała do ruchu, co w połączeniu z otoczeniem gdyńskiego bulwaru stanowiło świetną scenerię godną historycznego parkrunu. Na mecie czekały przygotowane przez uczestników niespodzianki – słodkości, owoce oraz okolicznościowe medale ufundowane przez Gdyńskie Centrum Sportu.

Najszybszy tego dnia okazał się Krzysztof Zieliński, który złamał własny rekord osiągając rezultat 15 min i 42 s. wyprzedzając Łukasza Kujawskiego o 2 s. Pierwszą z Pań była Adrianna Lipko (19 min. 27 s.).

Przypomnijmy, że cotygodniowe spotkania na gdyńskim bulwarze rozpoczęły się w 2011 roku. Gdynia była pierwszą lokalizacją tej inicjatywy w Polsce i od ponad 11 lat jest aktywną częścią globalnej inicjatywy o tej samej nazwie, której celem jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród mieszkańców. Do tej pory w parkrun Gdynia wzięło udział ponad 4,7 tysiąca osób, którzy pokonali trasę blisko 50 tysięcy razy! Trasę długości 5 kilometrów można przebiec, przetruchtać lub przemaszerować, także z kijami Nordic Walking. Wydarzenie jest więc idealne dla osób, które chcą rozpocząć weekend w sposób aktywny, niezależnie od doświadczenia czy formy.

O organizację dbają wolontariusze i entuzjaści inicjatywy, dlatego udział w wydarzeniu jest bezpłatny i wymaga jedynie jednorazowej rejestracji na stronie parkrun Polska oraz wydrukowania i zabrania ze sobą otrzymanego kodu uczestnika.

Oprac. Karol Molęda