Jeszcze gorzej dla społeczności nauczycielskiej

0
152

W 2022 roku napisałem krótki tekst w oparciu o wyliczenia zmieniającej się pensji nauczycieli w zestawieniu do pensji minimalnej o tytule “Jeszcze nigdy nie zarabiali tak mało”. Nie sądziłem, że może być jeszcze gorzej dla społeczności nauczycielskiej.

Obecnie – brak jest rozporządzenia aktualizującego wynagrodzenia nauczycieli od 1. stycznia. Oznacza to, że osoby zaczynające swoją przygodę z zawodem w “podstawie” zarabiają mniej, aniżeli wynosi pensja minimalna – jest to kwota 3424 zł BRUTTO. Gdy kwoty zostaną zaktualizowane kwota wzrośnie do 3691 zł BRUTTO, a pensja minimalna w 2. połowie roku będzie wynosiła 3600 zł BRUTTO.

Trudno znaleźć słowa, aby opisać sytuację. Ciekawe dane można wyczytać z materiałów Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że od 2014 roku koszty oświaty wzrosły o ok. 23 miliardy złotych, podczas gdy subwencja jedynie o niewiele ponad 10 miliardów. Oznacza to, że brakujące 13 miliardów zostało dołożone przez samorządy – te same, którym dochody bieżące m.in. wynikające z udziału w podatku PIT zmniejszono (w kwocie bezwzględnej do 2018 roku <przykład Gdyni>, bez uwzględnienia inflacji).

Jedyne pytanie, niestety bez prostej odpowiedzi, które się nasuwa… jaka przyszłość czeka system edukacji w Polsce. Ostatnio minister mówił o szykujących się zwolnieniach… a moim zdaniem nie dojdzie do żadnych, chociażby przez ilość emerytowanych nauczycieli, dzięki którym ten system jakkolwiek może funkcjonować. Co więcej np. nauczyciele zawodów praktycznych są w grupie 30 najbardziej poszukiwanych na rynku profesji.

Wykres przedstawia relację pensji minimalnej (ustalanej ustawowo) z pensją początkującego nauczyciela (wyższe wykształcenie, mgr, przygotowanie pedagogiczne). Kwoty brutto.

Ciekawostka: Oferty zatrudnienia jednej z popularnych sieci handlowych: “Od stycznia 2023 r. pracownicy naszych sklepów będą zarabiać od 4200 zł do 5150 zł brutto na początku zatrudnienia. Po roku pracy gwarantujemy wzrost płacy do poziomu od 4400 zł do 5350 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 4600 zł do 5600 zł brutto”.

Jakub Ubych jest Wiceprzewodniczącym Radny Miasta Gdyni,  Przewodniczącym Klubu Radnych Samorządność, Wiceprzewodniczącym Komisja Gospodarki Komunalnej oraz Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdyni ds. Dzielnic. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące, a następnie studiował informatykę na Politechnice Gdańskiej. Przez pierwszą część życia mieszkał w Chyloni, a od 2012 roku jest mieszkańcem Chwarzna-Wiczlina.