Gdyńskie miodobranie

0
779

Od początku sezonu pszczoły z pasieki na dachu Urzędu Miasta Gdyni wyprodukowały około 42 kilogramy miodu. To znakomity wynik, który potwierdza, że owady są w znakomitej formie.

Obecność pszczół w mieście jest nie do przecenienia. Bez owadów zapylających rośliny nie byłoby życia na Ziemi. W obecnych czasach, kiedy z powodu działalności człowieka przyroda jest w odwrocie, szczególnie musimy dbać właśnie o tzw. zapylacze. Miasta podejmują szereg inicjatyw w tym kierunku. To m.in. kwietne łąki, hotele dla owadów czy miejskie pasieki. Podobnie jest w Gdyni. Od trzech lat na dachu głównego gmachu Urzędu Miasta znajdują się cztery ule. Mieszkają w nich pszczoły, które zapylają okoliczne rośliny i produkują miód.

Każdego roku opiekujący się pasieką pszczelarz przeprowadza regularne miodobrania. Zebrany miód trafia do słoików. Mieszkańcy otrzymują przy okazji różnych miejskich inicjatyw czy też jako nagrody w prowadzonych przez miasto konkursach. Dostał go m.in. pan Mikołaj Janczak, który uratował pszczołę. Słoiczki ze złotym przysmakiem trafiły także do laureatów tegorocznej edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.

Pod koniec maja odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Udało się zebrać około 42 kilogramy miodu! To bardzo dobry wynik, który potwierdza, że owady są w świetnej kondycji i dobrze żyje im się na dachu gdyńskiego ratusza. Pszczelarz nie wybrał rzecz jasna całego miodu, który wyprodukowały pszczoły. Część została w ulach i może dalej służyć owadom.

Pszczoły zamieszkały na dachu Urzędu Miasta Gdyni trzy lata temu. Wczesną wiosną 2019 roku Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę, dzięki której mieszkańcy miasta mogą zakładać własne pasieki w ogrodach i na dachach budynków. Ambasadorkami tej inicjatywy stały się właśnie pszczoły-urzędniczki.

W myśl przepisów na posesji, która leży w granicach miasta, można trzymać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od innych zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.

Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli w Gdyni dopuszcza się tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego.

Osoby zainteresowane hodowlą pszczół na własnej posesji powinny kontaktować się z Wydziałem Środowiska UM Gdyni, dzwoniąc pod numer telefonu 58 668 84 80 lub wysyłając e-mail na adres: wydz.srodowiska@gdynia.pl.

Oprac. Martyna Rodzik