Gdyńska próba pobicia rekordu w RKO

0
1142

Gdyńskie szkoły zebrały się na sali gimnastycznej Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni i podjęli próbę pobicia rekordu w ilości osób jednocześnie ćwiczących resuscytację krążeniowo-oddechową RKO.

Co roku 16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 85 tysięcy uczestników. W tym roku swój udział zadeklarowało ponad 105 tysięcy osób. Gdynia włączyła się do bicia rekordu. Akcje zorganizowano w wybranych gdyńskich szkołach podstawowych i średnich. Centralny punkt znalazł się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni.

Młodzież chętnie wzięła udział w akcji. Jednocześnie ćwiczyło udzielanie pomocy kilkadziesiąt osób ze szkół podstawowych, średnich oraz studenci. Podczas akcji pokazywaliśmy im, jak można sobie nawzajem pomagać i w jaki sposób wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy ratownicze, tak aby były one jak najbardziej skuteczne, a także, aby osoby ratujące mniej się męczyły i mogły to robić dłużej – mówi Lechosław Dzierżak, prezes Stowarzyszenia KrewAktywni, koordynator akcji.

W całej Polsce akcja zaczęła się w samo południe i trwała nieprzerwanie przez co najmniej pół godziny. Dokładny wynik akcji poznamy w przyszłym tygodniu. Wtedy zostaną podliczone raporty z każdego z miejsc, w jakim odbywała się akcja. Inicjatorem i ogólnopolskim koordynatorem akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W przyszłym roku ponownie podejmiemy próbę bicia rekordu i już teraz zapraszamy kolejne szkoły i organizacje do wspólnego spotkania się na sali gimnastycznej naszej uczelni – mówi Adam Labuhn, przewodniczący Parlamentu Studentów WSAiB.

W akcji wzięli m.in. uczniowie ze szkół: 9LO, ZSChiE, SP47, SP46, SP11, SP13.

fot. Ewa Kielar

Oprac. Ania De